Elvis Hoxha i VV-së sulmon Adriatik Kelmendin: Cinik, dinak dhe i cekët

13.02.2020 15:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Elvis Hoxha i VV-së sulmon Adriatik Kelmendin: Cinik, dinak dhe i cekët

Elvis Hoxha, anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje i ka reaguar gazetarit Adriatik Kelmendit, pas intervistës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Hoxha ka shkruar në Facebook se Kelmendi e ka marrë përgjigjen nga Kurti kur ai e ka pyetur se sa ka ndryshuar, mirëpo, që shton se vetë gazetari nuk ka ndryshuar aspak.

“Me përmbysjen e regjimit nuk ndryshon vetëm perfytyrimi qeveritar i Kosovës, por edhe përfytyrimi shoqëror, publik dhe mediatik i Kosovës.”, ka shkruar Hoxha.

Ai e ka sulmuar Kelmendin duke thënë se pyetjet e tij ishin të cekta dhe cinike. Gjithashtu, e ka quajtur edhe dinak e njeri që nuk kupton.

Ky është postimi i tij i plotë:

Gazetari e pyeti Albin Kurtin nëse ky kishte ndryshuar. Dhe mori pergjigjen se Albin Kurti ka ndryshuar. Është këtej e tutje kryeministër.
Mirëpo do të jetë mirë që gazetari t’i bëjë pyetjen vetes. Dhe do të zbulojë se ai vetë nuk ka ndryshuar aspak. Me përmbysjen e regjimit nuk ndryshon vetëm perfytyrimi qeveritar i Kosovës, por edhe përfytyrimi shoqëror, publik dhe mediatik i Kosovës.
Pyetjet e djeshme të gazetarit të Rubikonit përmbanin të njëjtën cektësi cinike si dhe më parë. Me cektësinë dinake ai nuk kuptonte që kryeministri po i jepte dinjitetin e vendit duke i dhënë të drejtë tri herë gjatë bisedës. Nga ana e vet gazetari drejtonte të njëjtën pyetje pesë apo gjashtë herë.
Është e frytshme që gazetari ta mendojë veten të mençur e jo dinak. Nuk është më koha e dinakëve dhe cinizmit, por e mençurisë dhe respektit.
Ne jemi mësuar të mendojmë se shoqëria ndyshon vetëm me ndryshimin e qeverive, por asnjëherë nuk mendojmë se dhe klanet gazetareskë dhe editorialë mund dhe duhet ta pësojnë të njëjtin fat, pra të kuptojnë se kohët kanë ndryshuar dhe mendësia po ashtu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PDK: Rasti i Karaçevës do të duhej të diskutohej në Uashington e Bruksel

PDK: Rasti i Karaçevës do të duhej të diskutohej në Uashington e Bruksel

Geci përfundon intervistimin 20 orësh në Hagë, tregon se kush duhet të frikësohet nga dëshmitë e tij

Geci përfundon intervistimin 20 orësh në Hagë, tregon se kush duhet të frikësohet nga dëshmitë e tij

Veliu – Selimit: M’ka shkarku por jeni shkarku të gjithë

Veliu – Selimit: M’ka shkarku por jeni shkarku të gjithë

Selimi pyet Veliun: A e din ku i ka kufijtë Kosova?

Selimi pyet Veliun: A e din ku i ka kufijtë Kosova?

Veliu: Situata në Karaçevë është e qetë, duhet të mbahet nën kontroll nga organet e sigurisë

Veliu: Situata në Karaçevë është e qetë, duhet të mbahet nën kontroll nga organet e sigurisë

Bajrami në Uashington, merr mbështetje nga Banka Botërore

Bajrami në Uashington, merr mbështetje nga Banka Botërore

Shtetet e Quintit-institucioneve: Kundërshtoni çdo përpjekjet për të zhvlerësuar misionin e Speciales

Shtetet e Quintit-institucioneve: Kundërshtoni çdo përpjekjet për të zhvlerësuar misionin e Speciales

Gjermania: Nuk është në interesin e Bullgarisë të pengojë anëtarësimin e Shkupit në BE

Gjermania: Nuk është në interesin e Bullgarisë të pengojë anëtarësimin e Shkupit në BE

Kërkohet ndryshimi i ligjit për prokurim publik

Kërkohet ndryshimi i ligjit për prokurim publik

​Ministri Likaj: Nxënësit e Busavatës të kthehen në shkollën e fshatit

​Ministri Likaj: Nxënësit e Busavatës të kthehen në shkollën e fshatit

VV tregon pse nuk e votuan rezolutën për dialogun, kërkon sërish votën e PDK-së për mocionin

VV tregon pse nuk e votuan rezolutën për dialogun, kërkon sërish votën e PDK-së për mocionin

Haradinaj-Stublla dhe eurodeputeti Mandl flasin për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi

Haradinaj-Stublla dhe eurodeputeti Mandl flasin për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi

Bulliqi: Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar PDK e LDK

Bulliqi: Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar PDK e LDK

Qytetarët: Mosvotimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike është marrëzi

Qytetarët: Mosvotimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike është marrëzi

Deputetja e AAK-së-Vjosa Osmanit: Nuk është vetëm Vetëvendosja në sallë

Deputetja e AAK-së-Vjosa Osmanit: Nuk është vetëm Vetëvendosja në sallë

Opozita me kritika për organizimin e vitit shkollor, pozita lavdëron përgatitjet

Opozita me kritika për organizimin e vitit shkollor, pozita lavdëron përgatitjet