Donald Trump njohu Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, Beitar Jerusalem ndërron emrin në Beitar Trump Jerusalem

16.05.2018 11:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Donald Trump njohu Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, Beitar Jerusalem ndërron emrin në Beitar Trump Jerusalem

Një gjë të pazakonshme e ka bërë një klub i futbollit të shtetit izraelit.

Në nder të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald J. Trump, Beitar Jerusalem ka ndryshuar emrin dhe do të bëjë gara në sezonin e ardhshëm me emrin Beitar Trump Jerusalem.

E gjithë kjo pasi që në dhjetor të vitit të kaluar presidenti amerikan pranoi Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit, pavarësisht presioneve dhe kundërshtimet ndërkombëtare.

Foto: Beitar Jerusalem

“Shtatëdhjetë vjet është dashur të presim për njohjen ndërkombëtare të Jeruzalemit dhe presidenti Donald Trump ka njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”, shkruan në njoftimin e klubit të Beitarit.

Klubi nuk ka zbuluar nëse e ka ndryshuar përgjithmonë emrin, por më tej ka sqaroi hapin e saj.

“Presidenti Trump tregoi guxim dhe shfaqi dashurinë e vërtetë për popullin e Izraelit dhe kryeqytetin e tyre. Këto ditë edhe disa vende të tjera ndoqën procedurat e presidentit duke i dhënë statusin e merituar, Jerusalemit. Klubi i futbollit Beitar Jerusalem, një nga simbolet e qytetit, është e nderuar me marrjen e këtij vendimi për presidentin që tregoi dashurinë dhe mbështetjen e tij”, shkruan më tutje në deklatën e tyre

Kujtojmë se Beitar ka fituar gjashtë herë titullin e kampion të Izraelit ndërsa hera e fundit që fitoi trofeun e çmueshëm është në vitin 2008. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google dhe Orange do të ndërtojnë një kabull optik nënujor Francë-SHBA me kapacitet mbi 30 terabit

Google dhe Orange do të ndërtojnë një kabull optik nënujor Francë-SHBA me kapacitet mbi 30 terabit

Zvicra mposht Islandën, asistim fantastik nga Xhaka

Zvicra mposht Islandën, asistim fantastik nga Xhaka

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola

Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-3 Angli: Sulmi i ‘Tre Luanëve’, lë në hije mbrojtje spanjolle

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-3 Angli: Sulmi i ‘Tre Luanëve’, lë në hije mbrojtje spanjolle

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Rrëzimi i aeroplanit apo një sulm terrorist? Asnjëra prej tyre – ka diçka tjetër nga e cila më së shumti frikësohen stjuardesat!

Rrëzimi i aeroplanit apo një sulm terrorist? Asnjëra prej tyre – ka diçka tjetër nga e cila më së shumti frikësohen stjuardesat!

Nga vrasjet dhe masakrat, te largimi për të mbijetuar: Elizabeta Ejupi, refugjatja që tani po shkëlqen në futboll, rrëfen ikjen nga Kosova dhe jetën e re në Angli

Nga vrasjet dhe masakrat, te largimi për të mbijetuar: Elizabeta Ejupi, refugjatja që tani po shkëlqen në futboll, rrëfen ikjen nga Kosova dhe jetën e re në Angli

Reklamoi në internet dollapët për shitje, shfaqi pa dashje më shumë se që duhet (Foto)

Reklamoi në internet dollapët për shitje, shfaqi pa dashje më shumë se që duhet (Foto)

Si krahasohet Google Pixel 3 me Apple iPhone XS

Si krahasohet Google Pixel 3 me Apple iPhone XS

Stresi bashkohet me Encën, ja kundër kujt

Stresi bashkohet me Encën, ja kundër kujt

Aplikacioni i kamerës së Google Pixel 3 do të funksionojë me mikrofonët e jashtëm

Aplikacioni i kamerës së Google Pixel 3 do të funksionojë me mikrofonët e jashtëm