Dhjetëra nxënës shqiptarë në Idrizovë detyrohen të mësojnë maqedonisht

02.09.2019 16:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhjetëra nxënës shqiptarë në Idrizovë detyrohen të mësojnë maqedonisht

Dhjetëra nxënësve shqiptarë të shkollës fillore “Njegosh” në Idrizovë, tashmë disa vjet u mohohet e drejta që nga klasa e pestë e deri në të nëntën të ndjekin mësimet në gjuhën shqipe.

Të revoltuar për këtë situatë, prindërit dhe fëmijët kanë bojkotuar mësimin dhe shtojnë se i njëjti do të vazhdojë deri në zgjidhjen e këtij problemi.

“Dëshirojmë që shkolla të vazhdojë deri në klasë të 9-të në gjuhën shqipe. Deri në të 5-tën mësojnë shqip, më pas duhet të regjistrohen në Gazi Babë. Domethënë duhet të udhëtojnë çdo ditë. Për një fëmijë 10 vjeçar të udhëtojë më autobus është shumë rëndë.”

– Çfarë problem ka? Pse të mos shkosh në klasën e 6-të?

– Sepse këtu është vetëm maqedonisht dhe nuk na japin në klasën e 6-të edhe shqip.

-Ti në çfarë gjuhe dëshiron të mësosh?

–Shqip.

Jemi duke bojkotuar mësimin pse nuk na jepet mundësia që të mësojmë në gjuhën shqipe deri në klasat e 9-të. Nuk na jepet leje që disa vite. Pengesa ka mbetur tek shkolla dhe tek kryetari i Komunës, i cili nuk i dërgon kërkesën Ministrisë së Arsimit”-tha Rizvan Seferi, prind.

Prindërit akuzojnë drejtorin e shkollës, Nikolla Nastevski, se në listën që dorëzon në komunën e Gazi Babës, ul numrin e nxënësve shqiptarë. Komuna, duke u bazuar në atë listë, ku sipas prindërve figurojnë vetëm dy nxënës, thotë se nuk mund të hapet paralele për një numër aq të vogël.

“Ekipet e gazetarëve shkuan deri tek zyra e drejtorit, pa praninë e kamerave, për të kërkuar sqarim prej tij, se vallë a ka kërkuar që të hapet edhe një paralele në gjuhën shqipe. Megjithatë në mënyrë shumë të pasjellshme i largoi ekipet e gazetarëve dhe u mbyll brenda në zyrën e tij”

Ministri i Arsimit, Arbër Ademi, shprehet se dikasteri që ai drejton është i gatshëm, që sapo Komuna e Gazi Babës të dorëzojë dokumentacionin dhe kërkesën e nevojshme, menjëherë të japë aprovim për hapjen e paraleles. Sjelljen e drejtorit të shkollës ndaj ekipeve të gazetarëve, ministri i arsimit e quan të pa tolerueshme dhe të pahijshme për një drejtues shkolle apo mësimdhënës.

Askush nuk guxon të cenojë të drejtën e fëmijëve për të ndjekur mësimin në gjuhën amtare. Kemi pasur komunikim me kryetarin e Komunës së Gazi Babës dhe kemi kërkuar që seriozisht ta shqyrtojë këtë çështje dhe të dorëzojë kërkesën deri në Ministri të Arsimit, duke i siguruar që Ministria e Arsimit do të japë pëlqim që ajo kërkesë e prindërve edhe të jetësohet”-tha Arbër Ademi, ministër i Arsimit.

I kontaktuar me telefon, kryetari i Gazi Babës, Boris Georgievski, komunë e cila edhe duhet të dorëzojë deri në ministri kërkesën për hapjen e paraleles, thotë se nuk është i informuar me këtë rast, andaj shton se pasi të marrë informacione më të detajuara, nesër do të dalë me qëndrim/Asat-M.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Raka: Nxënësit shumë shpejt do të kthehen në shkolla

Raka: Nxënësit shumë shpejt do të kthehen në shkolla

​Thaçi: Kosova nuk ka pasur asnjëherë kryeministër më të dobët se Albin Kurti

​Thaçi: Kosova nuk ka pasur asnjëherë kryeministër më të dobët se Albin Kurti

Thaçi: Të zotohemi të gjithë se do të pranojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Të zotohemi të gjithë se do të pranojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Rama: Nuk ka më zona të kuqe, shumë shpejtë do të prezantohet plani për rimëkëmbjen ekonomike

Rama: Nuk ka më zona të kuqe, shumë shpejtë do të prezantohet plani për rimëkëmbjen ekonomike

Tahiri: Emërimet që bëri Kurti ishin degradim më i madh se ato më herët

Tahiri: Emërimet që bëri Kurti ishin degradim më i madh se ato më herët

​Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e këtij personi

​Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e këtij personi

Shtatë të shëruar dhe një i infektuar me koronavirus në Kosovë

Shtatë të shëruar dhe një i infektuar me koronavirus në Kosovë

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

BE-ja në buxhetin e ardhshëm rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

BE-ja në buxhetin e ardhshëm rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

Palmer: SHBA-të nuk i mbajnë anën askujt në Kosovë

Palmer: SHBA-të nuk i mbajnë anën askujt në Kosovë

Protesta e LVV-së, LDK thotë se është ndikim mbi Gjykatën Kushtetuese

Protesta e LVV-së, LDK thotë se është ndikim mbi Gjykatën Kushtetuese

Zekiri: Rezilave Allahu nuk ua merr shpirtin pa u marrë fytyrën. Iku Sula

Zekiri: Rezilave Allahu nuk ua merr shpirtin pa u marrë fytyrën. Iku Sula

Osmani: Duhet t`u sigurohet qasja në drejtësi të gjithë qytetarëve

Osmani: Duhet t`u sigurohet qasja në drejtësi të gjithë qytetarëve

Bajrami: 90 për qind e nxënësve kanë arritur të ndjekin mësimin në distancë

Bajrami: 90 për qind e nxënësve kanë arritur të ndjekin mësimin në distancë

Inspektorati i jep të drejtë kryeshefit të shkarkuar të Telekomit, Istrefi: Militantët me shirita të kuq dështuan para ligjit

Inspektorati i jep të drejtë kryeshefit të shkarkuar të Telekomit, Istrefi: Militantët me shirita të kuq dështuan para ligjit

Sot pritet të kthehen edhe 150 qytetarë nga Brukseli, të gjithë do të vetizolohen

Sot pritet të kthehen edhe 150 qytetarë nga Brukseli, të gjithë do të vetizolohen