Deutsche Bank nën dyshime për pastrim parash

29.11.2018 16:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deutsche Bank nën dyshime për pastrim parash

Policia federale të martën ka bastisur zyrat qendrore të Deutsche Bank në Frankfurt, nën dyshimin për pastrim parash.
Mbi 170 zyrtar të policor janë të përfshirë në hetimet për institucionin në fjalë.

Banka zyrtarisht deklarohet se do të bashkëpunoj plotësisht me autoritetet.

Sipas prokurorëve gjerman ky institucion po i ndihmon mbi 900 klientë që të krijojnë kompani për të ju shmangur taksave. Mbi këtë fakt janë pastruar mbi 311 milionë euro, të cilat vinin nga aktivitetet kriminale, shkruan deutsche welle, përcjellë Klan Kosova.

Markus Meinzer, drejtor i sekretariatit financiar në rrjetin e drejtësisë tatimore, tha për Deutsche Welle

se “ Ndihet i befasuar se zyrtarët e drejtësisë më në fund do të ndërmarrin veprime konkrete bazuar në informacionin e “Panama Pappers”.

Sipas Meinzer “ informacionet nga prokurorët gjermanë ishin mbledhur gati para dy viteve, dhe marrja e masave konkrete për këtë rast ka marrë shumë kohë, në luftimin e krimit financiar”.

Të dhënat e “Panama Papers” përbëjnë rreth 11.5 milion dokumente dhe u zbuluan në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung nga një burim anonim në 2015. Së paku 28 subjekte gjermane u identifikuan në rrjedhje, sipas raporteve të asaj kohe, përfshirë Deutsche Bank.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Deutsche Bank nën dyshime për pastrim parash

Deutsche Bank nën dyshime për pastrim parash

Aktakuzë për vjedhje grabitqare në Pejë

Aktakuzë për vjedhje grabitqare në Pejë

Pas taksës, rënie drastike e importit nga Serbia dhe Bosnja

Pas taksës, rënie drastike e importit nga Serbia dhe Bosnja

Haziri dhe komandanti i KFOR-it amerikan në Kosovë dakordohen për bashkëpunim të plotë në projekte të përbashkëta

Haziri dhe komandanti i KFOR-it amerikan në Kosovë dakordohen për bashkëpunim të plotë në projekte të përbashkëta

Taksë 100 për qind edhe për mallrat nga Lugina e Preshevës

Taksë 100 për qind edhe për mallrat nga Lugina e Preshevës

Haradinaj tregon se cilat mallra janë të liruara nga taksa 100 për qind

Haradinaj tregon se cilat mallra janë të liruara nga taksa 100 për qind

Veseli inauguron Qendrën e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në UP

Veseli inauguron Qendrën e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në UP

Hoti: Mali i Zi e njohu Kosovën pa i demarkuar kufijtë, ja pse s’po e bënë të njëjtën Serbia

Hoti: Mali i Zi e njohu Kosovën pa i demarkuar kufijtë, ja pse s’po e bënë të njëjtën Serbia

Raportuesi për Kosovën thotë se janë plotësuar kriteret për liberalizimin e vizave

Raportuesi për Kosovën thotë se janë plotësuar kriteret për liberalizimin e vizave

Ministri Shala: Patriot është ai që sot hap vende të reja të punës dhe konsumon produkte vendore

Ministri Shala: Patriot është ai që sot hap vende të reja të punës dhe konsumon produkte vendore

Pacolli: Taksa ndaj Serbisë s’do të hiqet, e kam kërkuar nga 2007

Pacolli: Taksa ndaj Serbisë s’do të hiqet, e kam kërkuar nga 2007

Ballkani quhej Scandrebeco – Zbulohet harta e vitit 1455 (Video)

Ballkani quhej Scandrebeco – Zbulohet harta e vitit 1455 (Video)

McAllister: Kosova ta heqë taksën ndaj Serbisë, të vazhdojë dialogu

McAllister: Kosova ta heqë taksën ndaj Serbisë, të vazhdojë dialogu

FOTO – Dogana e Kosovës shton patrullimet në veri

FOTO – Dogana e Kosovës shton patrullimet në veri

Haradinaj për Washington Post: Nuk pranoj kurrë planin serb për shkëmbim territoresh

Haradinaj për Washington Post: Nuk pranoj kurrë planin serb për shkëmbim territoresh

Thaçi këmbëngul për ndarjen e Kosovës, shprehet kundër taksës ndaj Serbisë

Thaçi këmbëngul për ndarjen e Kosovës, shprehet kundër taksës ndaj Serbisë