Dështojnë reformat në skemat sociale

14.09.2019 21:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dështojnë reformat në skemat sociale

Një kusht i Partisë Social Demokrate, për të udhëhequr reformën pensionale kishte që bërë që Qeveria Haradinaj ta siguroj miratimin e buxhetit për sivjet.

Kushti ishte plotësuar dhe koalicioni qeverisës të siguroj votat për buxhetin.

Dardan Sejdiu, ishte zgjedhur kryetar i Komisioni Ad-hoc për përpilimin e Kodit për rregullimin dhe menaxhimin e fushës së pensioneve dhe beneficioneve nga sigurimi social.

Por, ky komision nuk arriti asnjëherë që punën e bërë ta prezantoi para kuvendit të Kosovës. Sejdiu shpjegon për RTK-në të gjithë rrjedhën e këtij procesi.

Sejdiu thotë se ka në dorë një raport që përmban të gjithë punën e bërë në reformën e skemave sociale.

Sipas tij, raporti nuk ka arritur të miratohet në komision, por thotë se si tillë me Kuvend duhet të trajtohet, duke i shprehur i sigurt se një plan të tillë nuk e ka asnjë parti politike në Kosovë.

Një koncept dokument për reformën pensionale ishte bërë gati edhe nga Ministria e Punës, por nuk ishte miratuar në Qeveri, pas kushtit të PSD-së për të formuar një komision për këtë çështje.

Ministri në detyrë i Punës, Skënder Reçica thotë se koncepti ka qenë gati, dhe në të janë parashikuar që të në fund të nxirren dy ligje që rregullojnë gjithë skemat sociale.

Reçica shpreson se me Qeverinë e re mund të kryhet reforma pensionale.

Në Kosovë ekzistojnë rreth 25 skema pensionale që rregullohen me tetë ligje. Sipas Reçicës, këto ligje krijojnë diskriminim të shumë kategori sociale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi: Sikur t’i pranonte këshillat e mia, Kurti sot do të ishte në zyrën e kryeministrit

Thaçi: Sikur t’i pranonte këshillat e mia, Kurti sot do të ishte në zyrën e kryeministrit

Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri