“Deri 60 milionë njerëz mund të përballen me ‘varfëri ekstreme’ si pasojë e pandemisë së COVID-19”

20.05.2020 13:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Deri 60 milionë njerëz mund të përballen me ‘varfëri ekstreme’ si pasojë e pandemisë së COVID-19”

Deri në 60 milionë persona do të përballen me “varfëri ekstreme” si pasojë e Coronavirusit, ka paralajmëruar presidenti i Bankës Botërore, David Malpass.

Ai ka thënë se banka pret që rritja ekonomike të tkurret për 5 për qind këtë vit, derisa kombet përballen me pandeminë.

Kjo situatë e krijuar pas pandemisë, ka ndikuar në humbjen e miliona vendeve të punës dhe dëmtimin e bizneseve, sidomos në vendet më të varfra.

“Miliona burime për jetesë janë shkatërruar dhe sistemet e kujdesit shëndetësor janë në tension në gjithë botën. Vlerësimi ynë është që deri në 60 milionë persona do të shtyhen drejt varfërisë ekstreme – që shkatërron përparimin e bërë në zhdukjen e varfërisë në tre vjetët e fundit”, ka paralajmëruar ai.

Banka Botërore e përcakton “varfërinë ekstreme” kur një person jeton me më pak se 1.90 dollarë në ditë.

Ky institucion me bazë në Uashington është duke ofruar grante dhe kredi me interes të ulët në vlerë të 160 miliardë dollarëve, për t’iu ndihmuar vendeve të varfra në luftimin e krizës.

Malpass ka thënë se 100 shtete, që janë shtëpi për 70 për qind të popullsisë në botë, tani kanë siguruar financa emergjente.

Me Coronavirusin e ri janë infektuar mbi 4 milionë persona në gjithë botën, derisa mbi 320 mijë prej tyre kanë vdekur. /REL/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Deri 60 milionë njerëz mund të përballen me ‘varfëri ekstreme’ si pasojë e pandemisë së COVID-19”

“Deri 60 milionë njerëz mund të përballen me ‘varfëri ekstreme’ si pasojë e pandemisë së COVID-19”

Daçiq: Para zgjedhjeve presidenciale në Amerikë s’mund të arrihet marrëvëshje për Kosovën

Daçiq: Para zgjedhjeve presidenciale në Amerikë s’mund të arrihet marrëvëshje për Kosovën

Haradinaj: Rimëkëmbja e ekonomisë është sfida e Kosovës

Haradinaj: Rimëkëmbja e ekonomisë është sfida e Kosovës

Është rritur numri i veteranëve në Kosovë

Është rritur numri i veteranëve në Kosovë

Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke  shkaku i pandemisë

Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke shkaku i pandemisë

Turqia: Kemi vendosur tarifa shtesë për më shumë se 800 produkte që hyjnë në këtë shtet

Turqia: Kemi vendosur tarifa shtesë për më shumë se 800 produkte që hyjnë në këtë shtet

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

BE, FMN dhe Banka Botërore: Kërkojmë që të ratifikohen marrëveshjet financiare të negociuara për të tejkaluar krizën ekonomike

BE, FMN dhe Banka Botërore: Kërkojmë që të ratifikohen marrëveshjet financiare të negociuara për të tejkaluar krizën ekonomike

Në Infektivë 7 raste me COVID-19

Në Infektivë 7 raste me COVID-19

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

Investitorët e huaj: Kërkojë subvencione nga Maqedoni e Veriut

Investitorët e huaj: Kërkojë subvencione nga Maqedoni e Veriut

Qeveria nuk shpërblen punëtorët e kompanisë “Pastrimi”

Qeveria nuk shpërblen punëtorët e kompanisë “Pastrimi”

Protesta e dytë kundër shembjes së Teatrit

Protesta e dytë kundër shembjes së Teatrit

Në Kosovë, 15 të shëruar dhe vetëm një i infektuar me COVID-19

Në Kosovë, 15 të shëruar dhe vetëm një i infektuar me COVID-19

Uran Ismaili: Si deputetë të opozitës ne nuk kishim mandatin që ta mbanin qeverinë

Uran Ismaili: Si deputetë të opozitës ne nuk kishim mandatin që ta mbanin qeverinë

Një qershori dita kur pritet të rifillojnë punën gjykatat

Një qershori dita kur pritet të rifillojnë punën gjykatat