Deklarata e Kuvendit, ikje nga ratifikimi i Demarkacionit

20.10.2016 17:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deklarata e Kuvendit, ikje nga ratifikimi i Demarkacionit

Kosova nuk do të mund të gjejë një rrugë të shkurtër deri te liberalizimi i vizave pa i përmbushur dy kriteret e fundit, thonë analistët politik në Prishtinë.

Sipas tyre, pa përmbushjen e kritereve të përcaktuara nga Komisioni Evropian për liberalizimin e vizave, qytetarët e Kosovës nuk do të mund të llogarisin se do të lëvizin lirshëm në vendet e zonës Schengen.

Ditëve të fundit, partitë politike kryesisht ato në pushtet janë në përpjekje që të sigurojnë mbështetjen edhe të opozitës në lidhje me një deklaratë të përbashkët politike, e cila do t’i dërgohej Brukselit me kërkesën që qytetarëve të Kosovës të mos u mohohet lëvizja e lirë si rezultat i mosratifkimit të Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Përmes kësaj deklarate të përbashkët, për të cilën ekziston pajtim parimor i grupeve parlamentare, synohet që vendeve të Bashkimit Evropian t’ju garantohet se partitë në pushtet dhe opozita, pavarësisht dallimeve që kanë lidhur me çështjen e shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi, megjithatë qëndrojnë të bashkuar në qëllimin që ky proces të përmbyllet sa më shpejtë që të jetë e mundur.

Analisti i çështjeve politike, Artan Muhaxhiri, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, tha se politika dhe institucionet e Kosovës duhet të punojnë më shumë në përmbushjen e kritereve të dhëna nga Bashkimi Evropian për liberalizim dhe jo të shpikin ide në kërkim të një rruge më të shpejtë drejt liberalizimit.

“Absolutisht është e pamundshme që të ketë liberalizim pa pasur zhvillim pozitiv drejt Demarkacionit me Malin e Zi dhe çështjeve të tjera të rëndësishme siç është luftimi i korrupsionit, sepse procesi i liberalizimit të vizave është më shumë proces i cili varet nga kërkesat e Brukselit për Kosovën sesa nga oferta e Kosovës”, tha Muhaxhiri.

Muhaxhiri beson se çfarëdo deklarate që mund të jetë ajo, e miratuar nga partitë politike të Kosovës, nuk do të merret parasysh.

“Unë jam shumë i sigurt se Brukseli nuk do ta merr parasysh këtë akt të partive politike, sepse nuk e ka kërkuar një gjë të tillë. Pra, Brukseli merr parasysh vetëm ato veprime të cilat i kërkon”, tha Muhaxhiri.

Kurse analisti tjetër, Driton Selmanaj, konsideron se kërkesa që votimi i Demarkacionit me Malin e Zi të jetë kriter për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, është kriter shtesë nga ana e BE-së dhe ngjason më shumë si kriter politik.

“Në ketë kontekst nëse shikohet në rrafshin politik, artikulimi i subjekteve politike parlamentare përmes një rezolute ku shprehet zotimi për zgjidhjen e kësaj problematike, mund të ndikojë që vendimi i institucioneve të BE-së të jetë pozitiv. Kjo mbetet vetëm si një situatë e mundshme, pa ndonjë garanci për shkak të kompleksitetit të procesit vendimmarrës në BE”, ka thënë Selmanaj në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë.

Raportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e vizave për Kosovën, Tanja Fajon i ka thënë Radios Evropa e Lirë se është në dijeni për nismën në Kuvendin e Kosovës për miratimin e një deklaratë në lidhje me liberalizimin e vizave.

Por, ajo nuk është shprehur shumë optimiste se me një vendim i tillë Kuvendit të Kosovës do të ishte i mjaftueshëm që Bashkimi Evropian të merr hapin tjetër për heqjen e vizave, marrë parasysh kriteret e përcaktuara.

“Kam frikë se është vështirë të thuhet që kjo (deklarata) është e mjaftueshme, ngase, nëse me këtë deklaratë shkohet sërish kah hapja e çështjes së kufirit, natyrisht që Komisioni Evropian apo shumë shtete anëtare do të mund ta shfrytëzonin këtë për vazhdimin e mëtutjeshëm të bllokadës, për sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën“, ka thënë Fajon.

Sipas saj, tani nuk mund të bëhet një vlerësim i saktë se a do të jetë kjo deklaratë e mjaftueshme, marrë parasysh kriteret e përcaktuara, ku Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi veçohet si kryesori. Ndërkaq kriter tjetër dhe i vazhdueshëm është ai i luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Fajon ka thënë se i vjen keq për këtë kriter, por ka potencuar se është e pamundur që të bëhet ndonjë ndryshim.

Sidoqoftë, ajo e ka vlerësuar pozitive këtë deklaratë, si formë të shprehjes së vullnetit politik për përmbushjen e dy kritereve të fundit në procesin e liberalizimit të vizave.

“Sigurisht që Demarkacioni është një çështje mjaft e serioze dhe e ndjeshme. Shpresoj që do të gjejmë zgjidhje“, ka thënë Fajon, duke ritheksuar se në Parlamentin Evropian do të trajtohet heqja e vizave sapo që Kosova t’i përmbushë dy kriteret e fundit. (REL)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thellohen protestat në Armeni

Thellohen protestat në Armeni

Haradinaj: Ne kishim aftësi vetëm për të luftuar, pas lufte nuk dinim asgjë

Haradinaj: Ne kishim aftësi vetëm për të luftuar, pas lufte nuk dinim asgjë

Kardinali australian George Pell do të përballet me dy gjykime

Kardinali australian George Pell do të përballet me dy gjykime

Haradinaj: 20 milionë euro në vit Kosova ia jep Serbisë për energji (Video)

Haradinaj: 20 milionë euro në vit Kosova ia jep Serbisë për energji (Video)

Dëshmi të reja se vetura e policëve ishte e prishur

Dëshmi të reja se vetura e policëve ishte e prishur

Plas skandali seksual në Shqipëri e Kosovë! “A e ke prish virgjërinë?” (Foto)

Plas skandali seksual në Shqipëri e Kosovë! “A e ke prish virgjërinë?” (Foto)

Vazhdon shtrirja e Nismës Socialdemokrate në Gjilan

Vazhdon shtrirja e Nismës Socialdemokrate në Gjilan

Libi, sulmi ndaj komisionit zgjedhor shkakton 12 viktima

Libi, sulmi ndaj komisionit zgjedhor shkakton 12 viktima

Peru, sipërmarrësi mirëpret imigrantët nga Venezuela

Peru, sipërmarrësi mirëpret imigrantët nga Venezuela

Kryeministri Haradinaj i reagon keq zhytësit Ismail Kasumi

Kryeministri Haradinaj i reagon keq zhytësit Ismail Kasumi

Zhdukja e dy policëve: Zbulohen detaje të reja, Prokuroria interviston katër persona

Zhdukja e dy policëve: Zbulohen detaje të reja, Prokuroria interviston katër persona

Rusia me plane ambicioze për Arktikun

Rusia me plane ambicioze për Arktikun

Apostolova: Investoni në arsim, jo në zv.ministra

Apostolova: Investoni në arsim, jo në zv.ministra

Ura në Mitrovicë pritet të hapet për qarkullim brenda një muaji

Ura në Mitrovicë pritet të hapet për qarkullim brenda një muaji

Gjykata e Apelit Shqyrton Rastin e Enver Hasanit për Liberalizim të Vizave

Gjykata e Apelit Shqyrton Rastin e Enver Hasanit për Liberalizim të Vizave

Haradinaj: Kompanitë e Kosovës t’i mbështesin më shumë prodhimet vendore

Haradinaj: Kompanitë e Kosovës t’i mbështesin më shumë prodhimet vendore