Dardan Sejdiu: Projektligji për buxhetin si i para 18 vjetëve

06.12.2018 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dardan Sejdiu: Projektligji për buxhetin si i para 18 vjetëve

Projektbuxhetin e shtetit, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate, Dardan Sejdiu, e ka cilësuar si atë të para 18 vjetëve.

“Duhet të dalim me një koncept tjetër ekonomik e që është zhvillimor. Në një situatë siç jemi sot, ku kemi një taksë 100 për qind për importin nga Serbia, krijohet një treg i mirë për përpunuesit e ushqimit në Kosovë që të ndërtojnë fabrika të reja. Do ishte e pasinqertë të themi tash qe e votojmë këtë buxhet. Ky buxhet për mua për momentin siç është nuk paraqet asnjë ndryshim prej 18 viteve të fundit”.

Sipas tij, koha e trajnimit infrastrukturor të ekonomisë duhet të përfundojë, raporton EO.

“Jemi në fazën e diskutimeve, buxheti si i tillë ka telashe të jashtë zakonshme, diku 465 milionë euro apo mbi 20 për qind e shpenzimeve të parapara në buxhet të shkojnë për skema sociale dhe pensione në një vend ku vetëm 7 për qind e popullsisë është në moshë e pensionimit”.

Sipas Sejdiut, pabarazia në tregti tash e 18 vite është mbajtur e heshtur nga ne, nuk i kemi shpejguar miqve tanë ndërkombëtarë çfarë po ndodhë në sferën ekonomike, sociale, tregtare.

“Një vendim i joni për një taksë ka alarmuar miqtë tanë, por ky alarmim nuk do ndodhte nëse punët do jenin të shpjeguara mirë e mbarë”, u shpreh shefi GP të PSD-së.

Ndërsa për deklaratat rreth krijimit të ushtrisë ai ka thënë se miqtë ndërkombëtarë gjithmonë kanë qenë pro krijimit ndërsa ka vlerësuar të çuditshëm deklaratën e Stoltenberg.

“Mua më shumë më shqetëson një situatë, fakti se si që 18 vjet nuk kemi ushtri dhe jo gjithë herë ka ndodhë se miqtë tanë ndërkombëtarë na kanë thënë jo por pak edhe prej pa zotësinë për të marrë vendime që ndonjëherë mund të duken të vështira. Kosova i ka 18 vite që është çlirua, ka ardh koha me matur, të marrë vendime vete dhe duke u mundu në koherencë me miqtë tanë por edhe ne kemi nevojë të ecim me këmbët tona”, tha Sejdiu në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm