Daçiq del kundër QUINT-it, thotë se me fushatën kundër Kosovës e ka habitur edhe Putinin

15.08.2019 12:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq del kundër QUINT-it, thotë se me fushatën kundër Kosovës e ka habitur edhe Putinin

Ministri i Jashtëm serb i ka injoruar thirrjet e QUINT-it që Serbia të ndalojë me fushatën e lobimit për tërheqje të njohjeve të Kosovës.

“Përkundër thirrjeve të QUINT-it, nuk do ta ndali fushatën kundër njohjeve të Kosovës. Ata nuk kanë thënë asgjë të re. Më ka prekur shumë që njerëzit i kanë nënvlerësuar vendimet e disa shteteve për tërheqje të njohjeve sepse nuk është e lehtë të fitoni një dokument të tillë. Madje, edhe në vizitën e tij, Putin kishte shprehur habinë si ia kemi arritur”, ka thënë Daçiq.

Ai tha se antifushata është një proces i pandalshëm. “Do të vazhdojmë, nuk kemi dashur gjatë kësaj jave t’i hidhërojmë, duhet të kemi kujdes edhe për gjendjen shëndetësore të atyre që shkruajnë njoftimet nga Prishtina”, theksoi ai.

Në raportimet rreth inkuadrimit të SHBA-së në procesin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, Daçiq ka thënë: “Nuk do ta marrë Amerika rolin e udhëheqësit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, BE-ja është kryesues në këtë proces, por të gjithë do të angazhohen për të gjetur një kombinim për ndonjë marrëveshje. Dy herë kam biseduar me Boltonin, ata mbështesin shtetin tonë që të arrijmë deri te një kompromis”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tragjike: 3-vjeçari kosovar vdes duke shkuar në çerdhe në Gjermani

Tragjike: 3-vjeçari kosovar vdes duke shkuar në çerdhe në Gjermani

Daçiq del kundër QUINT-it, thotë se me fushatën kundër Kosovës e ka habitur edhe Putinin

Daçiq del kundër QUINT-it, thotë se me fushatën kundër Kosovës e ka habitur edhe Putinin

Serwer pas deklaratës së QUINT-it: S’ka ndonjë urgjencë për dialogun me Serbinë

Serwer pas deklaratës së QUINT-it: S’ka ndonjë urgjencë për dialogun me Serbinë

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Ismajli: Reshjet dhe erërat e fuqishme gjatë ditës së djeshme me dëme materiale, por jashtë rrezikut për jetën e qytetarëve

Ismajli: Reshjet dhe erërat e fuqishme gjatë ditës së djeshme me dëme materiale, por jashtë rrezikut për jetën e qytetarëve

Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit do të hyjë në grevë më 19-21 gusht

Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit do të hyjë në grevë më 19-21 gusht

Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Tomor Morina kthehet në Kosovë