Bullgari: Të paktën 16 të vdekur nga aksidentimi i një autobusi

26.08.2018 15:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bullgari: Të paktën 16 të vdekur nga aksidentimi i një autobusi

Një autobus që po barte turist është aksidentuar në afërsi të kryeqytetit bullgar, Sofje, duke lënë të vdekur të paktën 16 persona dhe 26 të tjerë të plagosur, thonë zyrtarët.

Nikolay Gabrovski nga shërbimi emergjent në Sofje, tha se pesë persona janë me lëndime të rënda, pasi një autobus u rrokullis teksa po udhëtonte në një autostradë më 25 gusht.

Policia tha se aksidenti ndodhi në qytetin Svoge, që gjendet 50 kilometra nga Sofja. Sipas Policisë, autobusi me turistë ishte përplasur me katër makina të tjera.

Autoritetet bullgare tha se në autobusin e aksidentuar po udhëtonin 33 pelegrinë të cilët ishin nisur që të vizitonin një manastir.

Pas këtij aksidenti, Qeveria bullgare ka shpallur ditë zie kombëtare 27 gushtin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rihapet Qendra e skijimit në Brezovicë

Rihapet Qendra e skijimit në Brezovicë

Grabitet me armë banka “TEB” në Prishtinë

Grabitet me armë banka “TEB” në Prishtinë

Ndodhë edhe kjo: Sanxhaku i Novi Pazarit kërkon bashkim me Kosovën

Ndodhë edhe kjo: Sanxhaku i Novi Pazarit kërkon bashkim me Kosovën

Thaçi në SHBA takohët për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Thaçi në SHBA takohët për marrëveshjen Kosovë-Serbi

31 shkeljet që Komisioni i evidentoi rreth dëbim të 6 shtetasve turq

31 shkeljet që Komisioni i evidentoi rreth dëbim të 6 shtetasve turq

Parlamenti grek voton për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Parlamenti grek voton për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Takohen Isa Mustafa dhe Albin Kurti

Takohen Isa Mustafa dhe Albin Kurti

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Shkon në dhjetë numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Paris

Shkon në dhjetë numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Paris

Lekaj pret në takim përfaqësuesit e kontrollit ajror

Lekaj pret në takim përfaqësuesit e kontrollit ajror

Përkrahja e drejtpërdrejtë e shpresave olimpike shpresë për sportin e vendit tonë

Përkrahja e drejtpërdrejtë e shpresave olimpike shpresë për sportin e vendit tonë

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shoqatën e Gastronomëve të Prishtinës

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shoqatën e Gastronomëve të Prishtinës