“Brexit” mund të mos ndodhë

21.10.2016 12:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Brexit” mund të mos ndodhë

Shumica e britanikëve kanë votuar për ta dalë nga Bashkimi Evropian, por, gjithçka tjetër rreth “Brexit” është e paqartë

Kur, si dhe në çfarë mënyra Britania e Madhe do ta braktisë Bashkimin Evropian janë shumë të paqarta dhe të pasigurta, të cilat krijojnë shqetësim te ndërmarrjet.

Tre të katërtat e udhëheqësve mendojnë t’i bartin ndërmarrjet e tyre nga Britania e Madhe, pasi ajo të dalë nga BE-ja, transmeton Express.

Përderisa javën e kaluar, funta pësoi rënie, këtë javë, “Dhoma e tregtisë amerikane”, e cila është grupi më i madh i ndërmarrjeve amerikane në Britani, paralajmëron se një “Brexit i vështirë”, në të cilin Britania e Madhe e humb lidhjen preferenciale që ka me tregjet evropiane, mund të largojë edhe investimet amerikane, të cilat vlejnë 600 miliardë dollarë.

Tani, një rast i gjykatës ndërlikon edhe më shumë gjërat. Verdikti i cili mund të bëhet i ditur në javët e ardhshme, mund t’ia vështirësojë kryeministres Theresa May, mbajtjen e premtimeve që zyrtarisht të fillojë procesin e largimit nga BE, në mars të vitit 2017.

Ka mundësi që ky rast i gjykatës ta ndalë të gjithë procesin e “Brexit”, transmeton Express.

Veprimi i Parlamentin, i cili nxori rregullat e referendumit për anëtarësinë në BE nuk e bënë këtë votë juridikisht të obligueshme. Kjo ishte një nga arsyet që pas mbajtjes së referendumit, më 23 qershor, avokatët filluan ta procedojnë vlefshmërinë e tij.

Me Theresa May në qeveri, e palëkundur në pozitën e saj se Brexit do të thotë dalje dhe ndarje përfundimtare nga BE-ja, i gjithë fokusi u kthye në atë se kush e posedon fuqinë që të përcaktojë hapat e mëtutjeshëm të procesit të largimit nga Bashkimi Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lista e politikanëve ndaj të cilëve ngriti aktakuzë Prokurori i dorëhequr

Lista e politikanëve ndaj të cilëve ngriti aktakuzë Prokurori i dorëhequr

Dreka luksoze e Hashim Thaçit, piu 10 litra verë italiane me vlerë 500 euro

Dreka luksoze e Hashim Thaçit, piu 10 litra verë italiane me vlerë 500 euro

Delawie: Dekurajuese dorëheqja e prokurorit Blakaj

Delawie: Dekurajuese dorëheqja e prokurorit Blakaj

Murati: Kosovës po i përgatitet skenari më i keq i mundshëm

Murati: Kosovës po i përgatitet skenari më i keq i mundshëm

Krerët e komunave serbe në Kosovë, letër Vuçiqit: Shpëto çfarë të mundësh nga kthetrat e Prishtinës

Krerët e komunave serbe në Kosovë, letër Vuçiqit: Shpëto çfarë të mundësh nga kthetrat e Prishtinës

Liberalët serbë: Kosova ka ikur – nuk mund të kthehet

Liberalët serbë: Kosova ka ikur – nuk mund të kthehet

Prifti kundërshton ndarjen e Kosovës, vihet në shënjestër të Beogradit

Prifti kundërshton ndarjen e Kosovës, vihet në shënjestër të Beogradit

Lumezi konfirmon se Elez Blakaj kishte kërcënime sa ndiqte penalisht Shefqet Krasniqin dhe mashtruesit veteranë

Lumezi konfirmon se Elez Blakaj kishte kërcënime sa ndiqte penalisht Shefqet Krasniqin dhe mashtruesit veteranë

Konfirmohen tre raste me virusin e Nilit në Kosovë – një i vdekur

Konfirmohen tre raste me virusin e Nilit në Kosovë – një i vdekur

Shembja e urës në Gjenovë, dy shqiptarë mes viktimave

Shembja e urës në Gjenovë, dy shqiptarë mes viktimave

Droja e Rusisë: Perëndimi do ta shtyjë Serbinë në NATO

Droja e Rusisë: Perëndimi do ta shtyjë Serbinë në NATO

Vuçiqi thotë se ushtria e Serbisë është shumë e fuqishme

Vuçiqi thotë se ushtria e Serbisë është shumë e fuqishme

Krasniqi: Korrigjimi i kufirit, i pamundur

Krasniqi: Korrigjimi i kufirit, i pamundur

Thaçi i përgjigjet ashpër ambasadorit britanik, thotë se po flet fjalë të çmendura

Thaçi i përgjigjet ashpër ambasadorit britanik, thotë se po flet fjalë të çmendura

Tahiri paralajmëron protesta kundër dhunës ndaj grave

Tahiri paralajmëron protesta kundër dhunës ndaj grave

Sherifi: Thaçit asnjëherë nuk i pret sakica në një vend

Sherifi: Thaçit asnjëherë nuk i pret sakica në një vend