“Brexit” mund të mos ndodhë

21.10.2016 12:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Brexit” mund të mos ndodhë

Shumica e britanikëve kanë votuar për ta dalë nga Bashkimi Evropian, por, gjithçka tjetër rreth “Brexit” është e paqartë

Kur, si dhe në çfarë mënyra Britania e Madhe do ta braktisë Bashkimin Evropian janë shumë të paqarta dhe të pasigurta, të cilat krijojnë shqetësim te ndërmarrjet.

Tre të katërtat e udhëheqësve mendojnë t’i bartin ndërmarrjet e tyre nga Britania e Madhe, pasi ajo të dalë nga BE-ja, transmeton Express.

Përderisa javën e kaluar, funta pësoi rënie, këtë javë, “Dhoma e tregtisë amerikane”, e cila është grupi më i madh i ndërmarrjeve amerikane në Britani, paralajmëron se një “Brexit i vështirë”, në të cilin Britania e Madhe e humb lidhjen preferenciale që ka me tregjet evropiane, mund të largojë edhe investimet amerikane, të cilat vlejnë 600 miliardë dollarë.

Tani, një rast i gjykatës ndërlikon edhe më shumë gjërat. Verdikti i cili mund të bëhet i ditur në javët e ardhshme, mund t’ia vështirësojë kryeministres Theresa May, mbajtjen e premtimeve që zyrtarisht të fillojë procesin e largimit nga BE, në mars të vitit 2017.

Ka mundësi që ky rast i gjykatës ta ndalë të gjithë procesin e “Brexit”, transmeton Express.

Veprimi i Parlamentin, i cili nxori rregullat e referendumit për anëtarësinë në BE nuk e bënë këtë votë juridikisht të obligueshme. Kjo ishte një nga arsyet që pas mbajtjes së referendumit, më 23 qershor, avokatët filluan ta procedojnë vlefshmërinë e tij.

Me Theresa May në qeveri, e palëkundur në pozitën e saj se Brexit do të thotë dalje dhe ndarje përfundimtare nga BE-ja, i gjithë fokusi u kthye në atë se kush e posedon fuqinë që të përcaktojë hapat e mëtutjeshëm të procesit të largimit nga Bashkimi Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Flet Ministri i Brendshëm: Kërkimet janë zgjeruar edhe në pjesën maqedonase të Lepencit

Flet Ministri i Brendshëm: Kërkimet janë zgjeruar edhe në pjesën maqedonase të Lepencit

Zaev: Kontesti me Greqinë zgjidhet me kalimin e sovranitetit në BE

Zaev: Kontesti me Greqinë zgjidhet me kalimin e sovranitetit në BE

Pomepo arrin në Arabinë Saudite, tejet i ashpër me Iranin

Pomepo arrin në Arabinë Saudite, tejet i ashpër me Iranin

Rrjedha e lumit Lepenc mund t’i ketë bartur policët e zhdukur në Maqedoni

Rrjedha e lumit Lepenc mund t’i ketë bartur policët e zhdukur në Maqedoni

Zëri i padëgjuar i grave të liderëve të Kosovës

Zëri i padëgjuar i grave të liderëve të Kosovës

Familjarët e policëve të zhdukur, presin në vendin ku po zhvillohen kërkimet (Foto)

Familjarët e policëve të zhdukur, presin në vendin ku po zhvillohen kërkimet (Foto)

Rinisin kërkimet për gjetjen e policëve të zhdukur në lumin Lepenc

Rinisin kërkimet për gjetjen e policëve të zhdukur në lumin Lepenc

“Shqipëria dhe Kosova ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit Rus dhe Turk”

“Shqipëria dhe Kosova ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit Rus dhe Turk”

Haradinaj i pikëlluar për zhdukjen e dy policëve në lumin Lepenc

Haradinaj i pikëlluar për zhdukjen e dy policëve në lumin Lepenc

Këta janë dy policët që ranë mbrëmë me veturë në lumin Lepenc

Këta janë dy policët që ranë mbrëmë me veturë në lumin Lepenc

Kuvendi i shpërfillur

Kuvendi i shpërfillur

Përfundojnë kërkimet për dy policët, për të vazhduar të dielën herët

Përfundojnë kërkimet për dy policët, për të vazhduar të dielën herët

Pamje nga vendi i ngjarjes ku po kërkohen policët në Lepenc (FOTO)

Pamje nga vendi i ngjarjes ku po kërkohen policët në Lepenc (FOTO)

Vetura e policisë bie në Lepenc, zhduken dy policë

Vetura e policisë bie në Lepenc, zhduken dy policë

Vuçiq: Këmbimi i Veriut të Kosovës me pjesë të Serbisë jugore – secili serb e do këtë

Vuçiq: Këmbimi i Veriut të Kosovës me pjesë të Serbisë jugore – secili serb e do këtë

Phillips: Kosova e Shqipëria duhet ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus dhe turk

Phillips: Kosova e Shqipëria duhet ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus dhe turk