Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

15.07.2020 15:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

“Të nxitur nga klanet mafioze sot në orën 11:45 janë bllokuar llogaritë bankare të Telekomit të Kosovës, dhe në këtë mënyrë po shkatërrohet kjo kompani”, ka thënë kryetari i Sindikatës së Telekomit, Lamih Balaj.

Në një konferencë të jashtëzakonshme ai tha se llogaritë janë bllokuar me urdhër të përmbaruesit Ilir Mullhaxha të iniciuar nga Devolllët.

“Ky është një shkatërrim për Telekomin nëse edhe ato pak mjete sa janë tërhiqen nga përmbaruesi. Andaj, sa më parë të lirohen ato llogari në këtë kohë pandemie dhe të rrezikohen 3500 familje”, tha ai.

Balaj theksoi po ashtu do të bëjnë çmos të mos lejojnë të falimentojë Telekomi, për këtë ai tha se ia ka thënë sot edhe kryeministrit në telefon.

Ai tha se Telekomin duhet ta merr shteti në mbrojtje.

“Për neve është e papranueshme, sepse nuk mund të operojmë. Edhe ashtu ne kemi sakrifikuar për uljen e pagave. Kërkojmë nga Qeveria dhe Kuvendi të ndërmarrin masa për zhbllokimin e llogarive, ndryshe nga dita e hënë nisin protestat dhe grevat”, tha Balaj.

Ndryshe, në këtë proces gjyqësor që pati përfunduar në arbitrazh për rastin “Z-mobile”, bëhet fjalë për një shumë financiare prej 24.6 milionë euro./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Telekomi kërkon zhbllokimin e menjëhershëm të llogarive bankare

Telekomi kërkon zhbllokimin e menjëhershëm të llogarive bankare

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës

S’ka vendim tjetër për shtyrje, sot afati i fundit për bizneset që të paguajnë tatimet

S’ka vendim tjetër për shtyrje, sot afati i fundit për bizneset që të paguajnë tatimet

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë