Bien të ardhurat dhe investimet në sektorin e komunikimeve elektronike

10.06.2019 16:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bien të ardhurat dhe investimet në sektorin e komunikimeve elektronike

Të ardhurat nga sektori i komunikimeve elektrike vijuan me rënie për vitin e katërt me radhë në Shqipëri në 35,241 milionë lekë në 2018-ën, një rënie me 4% krahasuar me 2017.

Pjesën më të madhe të tyre e zënë shërbimet celulare me 26,848 milionë lekë, një rënie me 10% krahasuar me 2017-ën ku të ardhurat ishin 29,740 milionë lekë.

Të ardhura për 2018-ën ishin aq sa të ardhurat e Plus Communication për vitin 2017 sipas raportit vjetor të AKEP.

Faktorët kryesorë që kanë ndikuar në rënien e të ardhurave kanë qenë rënia e të ardhurave nga terminimi i thirrjeve ndërkombëtare dhe dalja e Plus Communication nga tregu.

Këto të ardhura ndahen me Vodafone Albania me 43% të tyre, Telekom Albania me 25% të tyre, ALBtelecom Mobile me 11% të tyre dhe ALBtelecom Fiks me 12% të tyre.

8% e të ardhurave të ngelura ndahen me operatorëve të tjerë të komunikimeve eletronike.

Të ardhurat e operatorëve celularë

Të ardhurat e të tre operatorëve nga rrjetet celulare janë në të njëjtat nivele si të 2017-ës.

Përsa i përket të ardhurave nga shërbimet fikse, operatorët alternativë kanë shënuar rritje me 32% ndërsa ALBtelecom me 4%.

Të ardhurat totale me pakicë për 2018-ën ishin 17.6 miliardë lekë, një rritje me 2% krahasuar me 2017. Të tre operatorët, Telekom Albania, ALBtelecom Mobile dhe Vodafone Albania ka shënuar rritje me 5%, 9% dhe 10% respektivisht duke absorbuar efektin e daljes nga tregu të Plus.

Rënie të madhe kanë pasur të ardhurat nga shërbimet me shumicë. Telekom Albania raportoi rënie me 17%, Vodafone Albania me 16% dhe ALBtelecom me 6%.

Tkurrja e të ardhurave me shumicë ka ardhura për shkak të rënies së madhe të terminimit ndërkombëtar me 31% dhe thirrjeve kombëtare me 28%. Këta dy indikatorë kanë peshë të madhe në fitimet e kompanive celulare.

Vodafone ka raportuar fitim neto pozitiv prej 700 milionë lekësh nga 1 miliardë humbje në 2017, ndërkohë dy operatorët e tjerë rezultojnë me humbje. Më të madhen e shënon Telekom Albania me 3,9 miliardë lekë, një përmirësim nga 5.4 miliardë lekë humbje në 2017.

ALBtelecom ka reduktuar humbjet nga 1.1 miliardë lekë në 2017-ën në 330 milionë lekë në 201-ën. Fitimet e ulëta dhe ato negative ndikojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë në investimet për të përmirësuar cilësinë e shërbimeve për konsumatorët fundorë.

Investimet

Gjatë 2018-ës investimet në rrjetet celulare u rritën me 50% duke arritur shifrën 4 miliardë lekë. Rritja është ndikuar nga Telekom Albania e cila rriti investimet me 800 milionë lekë dhe Vodafone me 320 milionë lekë.

ALBtelecom i ka pasur investimet minimale prej 80 milionë lekësh si në 2017-ën. Që nga 2016-ta ka pasur një rënie të konsiderueshme të investimeve në Shqipëri. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bien të ardhurat dhe investimet në sektorin e komunikimeve elektronike

Bien të ardhurat dhe investimet në sektorin e komunikimeve elektronike

Konsola e re e Microsoft është katër më e fuqishme se Xbox One X

Konsola e re e Microsoft është katër më e fuqishme se Xbox One X

Startupi i kriptomonedhave hakon vetveten për të shpëtuar fondet e përdoruesve

Startupi i kriptomonedhave hakon vetveten për të shpëtuar fondet e përdoruesve

Shkatërrimi i PTK-së, intervistohet ish-kryeshefi Shyqeri Haxha

Shkatërrimi i PTK-së, intervistohet ish-kryeshefi Shyqeri Haxha

Xiaomi shpjegon teknologjinë e re të kamerës transparente nën ekran

Xiaomi shpjegon teknologjinë e re të kamerës transparente nën ekran

Kina kërcënon kompanitë Amerikane që i binden ndalimit Amerikan

Kina kërcënon kompanitë Amerikane që i binden ndalimit Amerikan

Firefox bëhet me pagesë

Firefox bëhet me pagesë

Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Djali i Arkanit flet hapur, se a do ketë siguri për shqiptarin e Kosovës në Beograd!

Djali i Arkanit flet hapur, se a do ketë siguri për shqiptarin e Kosovës në Beograd!

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards