Biblioteka Kombëtare dhuron libra për Ditën e Librit

23.04.2015 12:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biblioteka Kombëtare dhuron libra për Ditën e Librit

Ramize Bajaraktari nga kjo Bibliotekë tha se libri është i shenjtë dhe si i tillë duhet të trajtohet, me respektin dhe dashurinë më të madhe.

Suzana Berisha

Dita Ndërkombëtare e Librit nga viti në vit gjithnjë e më shumë po shënohet në mënyrë sa më masive edhe në Kosovë. Duke e përkrahur këtë ditë, edhe tempulli i librit – Biblioteka Kombëtare, mëngjesin e së enjtes mbajti takim me nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme të Prishtinës, bashkë me studentë e dashamirë të librit.

Një thirrje për sa më shumë lexim vazhdoi të jetë edhe sivjet kryesorja në këtë ditë.
Ramize Bajaraktari nga kjo Bibliotekë tha se libri është i shenjtë dhe si i tillë duhet të trajtohet, me respektin dhe dashurinë më të madhe.

“Ne nga ju gjeneratat e reja presim shumë, ju jeni ata që duhet të bëni më të mirën për Kosovën, ju jeni bartës të zhvillimeve të reja në Kosovën, Libri është pasuria shpirtërore e popujve, e kombeve të botës. Kush ka një libër, ka një thesar, thotë një fjalë popullore. Me shpikjen e librit përparoi me hapa gjigantë zhvillimi e arsimi, shkenca dhe kultura. Libri është ai që është i lehtë dhe prej letre, mirëpo ai ka një forcë të jashtëzakonshme dhe të madhe sa të ngre njeriun në maja të universit” u shpreh Bajraktari.
Gjithashtu edhe ushtruesi i detyrës së drejtorit të Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, Tefik Mehmeti, inkurajoi të rinjtë që të lexojnë sa më shumë libra pasi që leximi është virtyti më i mirë njerëzor.

“Ideja për të përkujtuar librin e ka origjinën në zonën e Katalonisë në Spanjë, që sipas një ligji të asaj kohe, atij që blinte një libër i dhurohej një trëndafil. Të kujtojmë se 23 prilli është shpallur si Ditë Ndërkombëtare e Librit me rezolutë nga UNESCO, ku sipas tyre libri pati mundësinë më të fuqishme për të përhapur dije dhe mjet më i përshtatshëm për të arkivuar dijen e epokave të civilizimit” tha Mehmeti.

Krejt në fund, Biblioteka Kombëtare për nxënësit dhuroi libra falas. /KultPlus.com 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fituesit në ‘Oscars 2020’

Fituesit në ‘Oscars 2020’

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Tri projekte filmike nga Kosova mbështeten nga SEE CINEMA NETWORK

Tri projekte filmike nga Kosova mbështeten nga SEE CINEMA NETWORK

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!

Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Filigrani përtej Artizanatit

Filigrani përtej Artizanatit

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë