Bërnabiq: Nuk është zgjidhje e drejtë nëse Prishtina fiton gjithçka dhe ne i humbim të tëra

17.08.2019 23:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bërnabiq: Nuk është zgjidhje e drejtë nëse Prishtina fiton gjithçka dhe ne i humbim të tëra

Njohja e Kosovës brenda kufijve të saj aktualë është një linjë e kuqe që Serbia nuk do të kalojë, tha kryeministrja Ana Bërnabiq për Tanjug, duke shtuar se ajo nuk sheh aktualisht ndonjë zgjidhje për problemin e Kosovës.

Sipas saj, Serbia nuk do të lejojë që Prishtina të fitojë gjithçka ndërsa Beogradi të humbasë gjithçka.

“Në këtë pikë, ne duhet të shohim se sa mund të fitojmë duke humbur sa më pak dhe të jemi racional dhe realist për të. Por që Serbia të humbasë gjithçka dhe Prishtina të fitojë gjithçka, kjo nuk është e pranueshme, as nuk është një zgjidhje e drejtë”, tha Bërnabiq, transmeton ksp.

Kosova nuk është këtu për t’u blerë ose shitur”, shtoi ajo, duke komentuar fjalët se Serbisë duhet t’i ofrohet më shumë sesa anëtarësimi në Bashkimin Evropian për njohje.

“Ne duhet të kthehemi në fushën e ligjit ndërkombëtar dhe drejtësisë”, tha Bërnabiqi, duke theksuar se integrimi evropian duhet të varet nga standardet, jo nga një vendim politik që ka të bëjë me Kosovën.

Sidoqoftë, ajo theksoi se në këtë moment “ne jemi larg nga çdo zgjidhje”, dhe se ajo nuk sheh asnjë arsye për optimizëm kur bëhet fjalë për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bërnabiq: Nuk është zgjidhje e drejtë nëse Prishtina fiton gjithçka dhe ne i humbim të tëra

Bërnabiq: Nuk është zgjidhje e drejtë nëse Prishtina fiton gjithçka dhe ne i humbim të tëra

KDI: Joserioziteti i deputetëve bëri që Kuvendi të përmbushë vetëm 20 % të agjendës legjislative për vitin 2019

KDI: Joserioziteti i deputetëve bëri që Kuvendi të përmbushë vetëm 20 % të agjendës legjislative për vitin 2019

“Tallava politikë” po konsiderohen vendimet e ministrave në dorëheqje

“Tallava politikë” po konsiderohen vendimet e ministrave në dorëheqje

Flet Bujar Bukoshi lidhur me planin për vrasjen e Ibrahim Rugovës e Fehmi Aganit

Flet Bujar Bukoshi lidhur me planin për vrasjen e Ibrahim Rugovës e Fehmi Aganit

E zbulon Milaim Zeka: Cili zyrtar i lartë i LDK-së ofroi para për ta vrarë Ibrahim Rugovën e Fehmi Aganin?

E zbulon Milaim Zeka: Cili zyrtar i lartë i LDK-së ofroi para për ta vrarë Ibrahim Rugovën e Fehmi Aganin?

Kërkohet që aktivitetet parazgjedhore të partive politike të bëhen në pajtim me ligjin

Kërkohet që aktivitetet parazgjedhore të partive politike të bëhen në pajtim me ligjin

Sulme ajrore në Siri, 20 njerëz u vranë

Sulme ajrore në Siri, 20 njerëz u vranë

Fluks i madh i veturave në Morinë

Fluks i madh i veturave në Morinë

Arrestohen dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje

Arrestohen dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje

Institucionet e drejtësisë përball sfidës për zbardhjen e rastit “Zhvatja”

Institucionet e drejtësisë përball sfidës për zbardhjen e rastit “Zhvatja”

Bankat fitojnë rreth 90 milionë euro

Bankat fitojnë rreth 90 milionë euro

Termokos: Gypi në lagjen “Dardania” nuk është prishur nga ne

Termokos: Gypi në lagjen “Dardania” nuk është prishur nga ne

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë 63 aksidente në komunikacion

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë 63 aksidente në komunikacion

Haradinaj: Miqtë e kanë pranuar shtetin e Kosovës – s’kemi nevojë të sillemi si protektorat

Haradinaj: Miqtë e kanë pranuar shtetin e Kosovës – s’kemi nevojë të sillemi si protektorat

Kosova nuk ka lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për Milan Radojciq, i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

Kosova nuk ka lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për Milan Radojciq, i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

Arrestohet e më pas lirohet i dyshuari pasi sulmoi policin në Prishtinë

Arrestohet e më pas lirohet i dyshuari pasi sulmoi policin në Prishtinë