Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

17.01.2020 16:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Deputeti i Alencës për Ardhmërinë e Kosovës, Bekë Berisha, ngeciet e deritashme të dy partive që janë duke biseduar për lidhjen e koalicionit nuk e sheh si shtytje për arsye të parimeve, por si reflektim i interesave të tyre për t’i ndarë pozitat shtetërore që janë në istitucionet e Kosovës.

Në intërvistën e tij për gazetë onlinë Infosot, Berisha ka bër përgjegjës kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti se nuk është i gatshëm t’i marr përgjegjsitë që i takojnë, dhe po thirret se kinse janë kërkesat e LDK që po stopojnë lidhjen e koalicionit.

“Pas zgjedhjeve tash dihet fituesi, z. Kurti dhe LVV e kanë mandatit për gjetjën e një zgjidhje në bisedimet që po i zhvillojnë me LDK’në. Mos të frikësohet dhe të fshihet kinse pas kërkesave të partnerit”

Ndërsa opsionin për rritjen e ministrive sipas Berishë, po bëhet për arsye të apetiteteve dhe largim nga parimet që i kishin shfaqë gjatë kohës sa ishin opozitë LVV dhe kryetari i saj.

“Ky opsio për t’i rritur Ministritë dhe ndryshuar propozimin e tyre, tregon se këta po kanë më shumë interes për pozita e jo që po bllokohen për parime”, ka thënë Berisha.

Deputeti i AAK’së ka folir edhe për Qeverinë Haradinaj, ku tha se ndihen krenarë për qeverisjen e tij, si parti.

E për zgjedhjet e brendshme dhe dorëheqjen e Kryetarit të deritshëm Ramush Haradinaj, Berisha e sheh vetëm si rrugë që tregon se AAK ka nevojë për reflektim të brendshëm që lidhet me rezultatitn e dalur nga zgjedhjet e 6 tetorit.

Ai paralajmëron se do ketë disa kandidat për postin e Kryetarit të partisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi