Basha pas takimit me ambasadorin gjerman: Ka tek unë një partner për të zgjidhur krizën

22.08.2019 16:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Basha pas takimit me ambasadorin gjerman: Ka tek unë një partner për të zgjidhur krizën

Kryeopozitari i Shqipërisë, Lulzim Basha është takuar sot me ambasadorin e ri të Gjermanisë, Peter Zingraf, me të cilin ka biseduar edhe për krizën politike në vend.

Pas takimit, Basha deklaroi se gjermanët “kanë tek unë një partner për të hedhur çdo hap që zgjidh krizën sipas standardeve, normave dhe parimeve europiane.”

Basha komentoi edhe vendimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të kaluar në Prokurorinë e Dibrës dosjen 184.

“Arta Marku dhe Donika Prela dy Katicat e Edi Ramës. Mbyllja e dosjes 184 nga Katicat e Ramës bëhet për të hequr dosjen nga SPAK. Katicat e Ramës në prokurori duhet të ndiqen penalisht për shpërdorim detyre”, tha kreu i demokratëve.

Çështja e Agim Kajmakut, kryebashkiak i Vorës, u komentua gjithashtu nga kryeopozitari Basha. Sipas tij, Kajmaku është me dosje të hapur penale në Greqi dhe për këtë fakt është në dijeni edhe kryeministri Edi Rama.

“Edi Rama e njeh dosjen penale të Agim Kajmakut. E kanë informuar partnerët ndërkombëtarë. Pyetja ështe edhe sa kryebashkiakë të kriminalizuar ka futur Edi Rama?”, tha ai.

Basha theksoi se “kriza politike zgjidhet me zgjedhje të lira e të ndershme, të garantuara nga një qeveri tranzitore pa Edi Ramën.”

“Shkodra, Vora dhe lidhjet e Rilindjes me krimin tregojnë se Shqipëria është në udhëkryq të rrezikshëm dhe duhet të dalë prej saj”, deklaroi kreu i PD-së, raporton Tch

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Basha pas takimit me ambasadorin gjerman: Ka tek unë një partner për të zgjidhur krizën

Basha pas takimit me ambasadorin gjerman: Ka tek unë një partner për të zgjidhur krizën

Gashi nënshkruan dy rregullore të cilat përmirësojnë fushëveprimtarinë e teatrove dhe ansamblet rezidente

Gashi nënshkruan dy rregullore të cilat përmirësojnë fushëveprimtarinë e teatrove dhe ansamblet rezidente

Vëllezërit Haradinaj dorë për dore: Ky Kuvend dhe kjo Qeveri pamundësuan ndarjen e Kosovës

Vëllezërit Haradinaj dorë për dore: Ky Kuvend dhe kjo Qeveri pamundësuan ndarjen e Kosovës

Katica Janeva në paraburgim, zgjerohen hetimet për rastin “Reketi”

Katica Janeva në paraburgim, zgjerohen hetimet për rastin “Reketi”

Taksa rrit importin e mallrave përmes transportit hekurudhor

Taksa rrit importin e mallrave përmes transportit hekurudhor

Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV

Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV

Vuçiq: E respektoj Amerikën, por unë mbroj interesin e Serbisë

Vuçiq: E respektoj Amerikën, por unë mbroj interesin e Serbisë

LDK nesër mbledh Këshillin e Përgjithshëm për të zgjedhur Kryesinë e re

LDK nesër mbledh Këshillin e Përgjithshëm për të zgjedhur Kryesinë e re

Leku forcon pozitat me euron, zhvlerësohet ndaj dollarit

Leku forcon pozitat me euron, zhvlerësohet ndaj dollarit

Thaçi: Së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve

Thaçi: Së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve

Aktakuzë ndaj ish-drejtorit të Administratës në Prizren

Aktakuzë ndaj ish-drejtorit të Administratës në Prizren

Bilall Sherifi: Nisma ua ka bërë “bllok” para zgjedhjeve këtyre partive

Bilall Sherifi: Nisma ua ka bërë “bllok” para zgjedhjeve këtyre partive

Kosnett reagon pas shpërndarjes së Kuvendit: Hap i rëndësishëm drejt krijimit të Qeverisë së re

Kosnett reagon pas shpërndarjes së Kuvendit: Hap i rëndësishëm drejt krijimit të Qeverisë së re

BIK tregon krejt çfarë ka ndodhur me mishin e asgjësuar nga AUVK

BIK tregon krejt çfarë ka ndodhur me mishin e asgjësuar nga AUVK

Osmani: Mori fund qeverisja me skandalet me të mëdha që nga paslufta

Osmani: Mori fund qeverisja me skandalet me të mëdha që nga paslufta

Kadri Veseli shpall kandidaturën për Kryeministër të Kosovës

Kadri Veseli shpall kandidaturën për Kryeministër të Kosovës