Basha: Beteja jonë është për vlerat europiane

10.05.2019 17:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Basha: Beteja jonë është për vlerat europiane

300 studentë europiane të organizatës së Partisë Popullore Europiane do t’i bashkohen protestës së opozitës pasditen e së shtunës. Gjatë një takimi që zhvilloi me ta, Lulzim Basha tha se kauza e opozitës për zgjedhje të lira e të ndershme është themeli i demokracive europiane.

“Beteja që ne kemi nisur nuk është një betejë për pushtet, është një betejë për Europën, për vlerat që na bashkojnë. Në Europë shkohet me zgjedhje të lira e të ndershme. Në këtë betejë nuk kemi thjesht një kundërshtar ideologjik, Partinë Socialiste të Shqipërisë, por kemi një kupolë të rrezikshme politikanësh të korruptuar dhe të lidhur me krimin.”

Në krah të Lulzim Bashës në takimin me të rinjtë europianë ishte edhe Glauk Olldashi, djali i ish- deputetit të ndjerë, Sokol Olldashi, të cilit kreu i demokratëve i njohu angazhimin e tij në mbrojtje të të drejtave të studentëve në Shqipëri.

“Natyrisht merita e tij është që ka qenë krah studentëve shqiptarë që në ditën e parë në betejën për arsimin e lartë për standarde europiane. Por natyrisht nderon edhe trashëgiminë e babait të tij, ish kryetarit të Forumit Rinor të Partisë Demorkatike, një miku dhe bashkëpunëtori të shquar timin dhe një nga liderët e Partisë Demokratike të ndarë tragjikisht nga jeta para disa vitesh, z. Sokol Olldashi.”

Dyert e unionit u shpreh kryedemokrati nuk do të hapen edhe këtë Qershor për Shqipërinë dhe shkak sipas tij janë lidhjet e qeverisë me krimin, minimi i shtetit të së drejtës, mungesa e demokracisë dhe vjedhja e votave./tv klan/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Zaev, pa opozitën, dorëzon në Kuvend draft-ligjin për Prokurorinë

Zaev, pa opozitën, dorëzon në Kuvend draft-ligjin për Prokurorinë

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

Haradinaj cakton ekipin e ri për demarkacionin me Malin e Zi

Haradinaj cakton ekipin e ri për demarkacionin me Malin e Zi