Banka Botërore i bie pishman – në dilema për ta ndihmuar projektin e Termocentralit në Kosovë

14.06.2018 10:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Banka Botërore i bie pishman – në dilema për ta ndihmuar projektin e Termocentralit në Kosovë

Banka Botërore gjendet në dyshime nëse do ta mbështes termocentralin e planifikuar për 500 megavat në Kosovë – projekti i parë i madh energjetik në vendin ballkanik në më shumë se dy dekada.

Ajo ende nuk është shfaqur e vendosur për të qenë e angazhuar në këtë drejtim që do të çonte finalizimin e këtij projekti, pavarësisht se në fillim kjo bankë tha se do të mbështeste Kosovën në këtë plan me një hua, por kohët e fundit deklarohet se po kthehej në projekte më të pastra për energji, njofton Klan Kosova.

Vitin e kaluar, Qeveria e Kosovës nënshkroi një marrëveshje me gjeneratorin e energjisë ContourGlobal të bazuar në SHBA, por në Londër, për ndërtimin e uzinës me një kosto prej rreth 1 miliard euro (1.2 miliardë dollarë).

Në një artikull të publikuar në Reuters, thuhet se Kosova po lufton me mungesa të energjisë. Rreth 90 për qind e energjisë elektrike të saj prodhohet në dy bimë të dobëta me qymyr që shihen si ndotësit më të mëdhenj në Evropë.

Banka Botërore tha se ishte ende “duke finalizuar një studim opsionesh” përballë lulëzimit të teknologjive të ripërtëritshme të energjisë, shpenzimet e të cilave janë në rënie.

“Ritmi i ndryshimeve teknologjike në sektorin e energjisë po lëviz shpejt, veçanërisht në burime të ripërtëritshme, të tilla si diellore, era dhe ruajtja, ku çmimet vazhdojnë të bien”, – tha një zëdhënës i Bankës Botërore, njofton Klan Kosova.

“Analiza jonë është duke marrë parasysh këto zhvillime dhe ne po e informojmë qeverinë.”

Kosova ka më shumë se 14 miliardë ton rezerva të provuara të linjitit, e pesta më e madhe në botë.

Nëse Banka Botërore del jashtë saj, mbetet e paqartë se si do të vazhdojë qeveria. Qeveria e Kosovës më parë tha se projekti pritej të ndihmonte rritjen ekonomike të Kosovës në 5 ose 6 përqind në vitet e ardhshme, nga 3.7 përqind në vitin 2017.

Ambjentalistët janë ankuar se termocentrali mund ta mbyllë Kosovën në një të ardhme të mundësuar nga linjiti – forma më e ndyrë e qymyrit, njofton Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Debati për kufijtë, Bushati: Thaçit i duhet thënë “Jo” e prerë

Debati për kufijtë, Bushati: Thaçit i duhet thënë “Jo” e prerë

Pasi u diskredituan, krerët e shtetit publikojnë fotot nga jahti (Video)

Pasi u diskredituan, krerët e shtetit publikojnë fotot nga jahti (Video)

Retorika aktuale politike largon investitorët e huaj

Retorika aktuale politike largon investitorët e huaj

Daçiq: Është herët të flitet për përkrahjen e SHBA-së dhe Rusisë për idenë e caktimit të kufirit me Kosovën

Daçiq: Është herët të flitet për përkrahjen e SHBA-së dhe Rusisë për idenë e caktimit të kufirit me Kosovën

Hyseni: “Trepça” e ndarë, asnjë komunikim me menaxhmetin në pjesën veriore

Hyseni: “Trepça” e ndarë, asnjë komunikim me menaxhmetin në pjesën veriore

Vetëvendosje kërkon nga Qeveria të respektojë rezolutën për Telekomin

Vetëvendosje kërkon nga Qeveria të respektojë rezolutën për Telekomin

Dasmat shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Dasmat shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Dodiku thotë se “nëse Kosova i kthehet Serbisë”, do ta ketë postin e kryeministrit apo presidentit

Dodiku thotë se “nëse Kosova i kthehet Serbisë”, do ta ketë postin e kryeministrit apo presidentit

Festat familjare shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Festat familjare shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Rashiq: Joreale ideja e Thaçit për t’ia bashkuar Luginën Kosovës

Rashiq: Joreale ideja e Thaçit për t’ia bashkuar Luginën Kosovës

Trashëgimia e Behramit s’është çokollatë e Zvicrës, ajo është e madhe dhe e fortë

Trashëgimia e Behramit s’është çokollatë e Zvicrës, ajo është e madhe dhe e fortë

Fejk, fejk, fejk…

Fejk, fejk, fejk…

Digjet një autobus nga Kosova në “Rrugën e Kombit” (Video)

Digjet një autobus nga Kosova në “Rrugën e Kombit” (Video)

Të arsyetosh ndarjen e Kosovës duke thënë se Rusia e Turqia po forcohen, është mjerim politik

Të arsyetosh ndarjen e Kosovës duke thënë se Rusia e Turqia po forcohen, është mjerim politik

A po realizohet plani i ish-Kryeministrit të vrarë serb për ndarjen e Kosovës

A po realizohet plani i ish-Kryeministrit të vrarë serb për ndarjen e Kosovës

Tërmet me magnitudë 5,1 në Burrel; Lëkundjet ndjehen deri në Bosnjë (Foto)

Tërmet me magnitudë 5,1 në Burrel; Lëkundjet ndjehen deri në Bosnjë (Foto)