Bajrami pjesëmarrëse në debatin e Dubrovnikut për zhvillimin ekonomik të Europës Juglindore

01.10.2016 12:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bajrami pjesëmarrëse në debatin e Dubrovnikut për zhvillimin ekonomik të Europës Juglindore

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, po merr pjesë në konferencën “Idetë e Mençura dhe Koncepti i Ri për Rigjenerim Ekonomik të Evropës“ që po i zhvillon punimet në Dubrovnik të Kroacisë, njofton MTI.

“Ministrja Bajrami ishte paneliste në sesionin e diskutimeve rreth politikave të zhvillimit të sektorit industrial në vendet e Evropës Juglindore. Në ligjëratën e saj, ministrja Bajrami foli pak për historikun e zhvillimit industrial në Kosovë; për sektorët kryesorë të cilët kanë qenë bartës të ekonomisë së vendit. Ajo u ndal edhe tek periudha e okupimit e viteve 90-ta si pasojë e të cilës industria dhe zhvillimi ekonomik i vendit tonë kishte pësuar shkatërrime të mëdha.

Më tej, Bajrami foli edhe për periudhën e pasluftës dhe përpjekjet e institucioneve të Kosovës për rigjenerimin e ekonomisë dhe sektorëve të ndryshëm strategjik të ekonomisë së Kosovës. Ministrja Bajrami, ndër të tjera, theksoi se përkundër sfidave të shumta, Kosova ka shënuar progres të rëndësishëm në konsolidimin e saj ekonomik. Ajo foli rreth politikave që qeveria e Republikës së Kosovës është duke i ndërmarrë, me qëllim të nxitjes së sektorëve të prodhimit, por edhe të shërbimeve për të cilat vendi ynë ka potencial të lartë.

Për të ndërtuar një ambient të favorshëm për zhvillimin e sektorëve kryesorë industrial, ministrja Bajrami vuri theksin tek ndërtimi i bazës legale në të cilin aspekt, siç tha ajo, janë shënuar rezultate shumë të mira të cilat do të ndikojnë për të mirë në stimulimin e rritjes së prodhimit dhe krijimit të vendeve të reja të punës. Ajo tha po ashtu nënvizoi se për krijimin e politikave në të mirë të zhvillimit të biznesit, qeveria e Kosovës ka krijuar një platformë të mirë të dialogut me komunitetin e biznesit përmes Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik.

Ministrja përmendi edhe Marrëveshjen për Stabilizim Asociim me BE-në, investimet në infrastrukturë, ndërtimin e zonave industriale, etj., si zhvillime të cilat do ta favorizojnë rritjen ekonomike të mëtutjeshme të Kosovës. Ministrja Bajrami u takua edhe me Ministren e Administratës Publike të Kroacisë, Dubravka Alibegoviq, me të cilën diskutuan për thellimin e bashkëpunimit ndërshtetëror në mes Kosovës dhe Kroacisë. Në konferencë po marrin pjesë ministra dhe udhëheqës të lartë shtetërorë si dhe pjesëtarë të komunitetit akademik nga rajoni dhe Evropa”, thotë njoftimi i MTI’së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it