Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

16.09.2020 18:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Një bllokim i dytë është jashtëzakonisht i vështirë për dy arsye në Britani të Madhe.

Së pari, është jashtëzakonisht e dëmshme – për ekonominë, arsimin dhe shëndetin. Ju vetëm duhet të shikoni shifrat e fundit rreth kurimit të kancerit, orët e kaluara jashtë shkollës dhe rritjen e papunësisë për të parë koston e bllokimit në Mbretërinë e Bashkuar.
ë dyti, qeveria dhe këshilltarët e saj mjekësorë kanë më shumë informacione rreth virusit, raporton BBC-ja.

Shkalla aktuale dhe shtrimet në spital mbeten shumë më të ulëta sesa ishin në pranverë dhe, me gjithë problemet me testimet, ka të dhëna të forta saktësisht se ku është virusi dhe sa shpejt po përhapet, transmeton Telegrafi.
Edhe nëse gjërat përkeqësohen, zyrtarët janë mjaft të sigurt se autoritetet shëndetësore do të mund ta përballojnë. Por kjo nuk do të thotë se nuk do të ketë kufizime të mëtejshme.

Ndalimi i tubimeve të më shumë se gjashtë njerëzve mund të jetë vetëm hapi i parë. Flitet gjithashtu për orar të ndaluar – duke detyruar edhe hotelet pas orës 22:00. Kjo taktikë u përdor në Belgjikë për të frenuar rritjen e rasteve.
Në këtë fazë, nuk ka gjasa që kjo të përdoret në shkallë vendi. Në vend të kësaj, prisni që të jetë një opsion për pikat e nxehta të virusit – së bashku me ndalimin e vizitave në shtëpitë e njerëzve të tjerë, e cila është përdorur në North West dhe West Yorkshire.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Osmani premton mbështetje me mjete mbrojtëse kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikuara sociale

Osmani premton mbështetje me mjete mbrojtëse kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikuara sociale

Tre të vdekur dhe 76 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Tre të vdekur dhe 76 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Edhe Shërbimi Korrektues paralajmëron protestë

Edhe Shërbimi Korrektues paralajmëron protestë

Thaçi kërkon nga Kuvendi t’ia ndalojë Hotit dialogimin për çështje të brendshme të Kosovës

Thaçi kërkon nga Kuvendi t’ia ndalojë Hotit dialogimin për çështje të brendshme të Kosovës

Hoti: Nesër në Bruksel nuk do të diskutohet për AKS-në

Hoti: Nesër në Bruksel nuk do të diskutohet për AKS-në