Arabia Saudite akuzohet se po ndalon myslimanët e Katarit të kryejnë Haxhin

18.08.2018 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arabia Saudite akuzohet se po ndalon myslimanët e Katarit të kryejnë Haxhin

Katari ka akuzuar Arabinë Saudite për ndalimin e shtetasve të tij për të kryer Haxhin këtë vit.

Këto akuzë i kanë mohuar zyrtarët sauditë, transmeton Klan Kosova.

Rreth 1 mijë e 200 qytetarë të Katarit lejohen të ndjekin pelegrinazhin brenda një sistemi kuotë, por zyrtarët nga Katari thonë se është bërë e pamundur të regjistrohen për këtë vit.

Arabia Saudite, së bashku me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Egjiptin ndërprenë marrëdhëniet me Katarin në qershor të 2017-ës duke e futur këtë vend në një bllokadë tokësore, detare dhe ajrore.

Shtetasit e Katarit e kanë gjithashtu të ndaluar të hyjnë në këto shtete, por Rijadi thuhet se ka bërë një përjashtim për Haxhin.

Në qershor, ministria e Arabisë Saudite për Haxhin njoftoi hapjen e një faqeje interneti, përmes së cilës njerëzit nga Katari mund të regjistroheshin për pelegrinazhin e vitit 2018. Megjithatë, ata në Katar thonë se regjistrimi ishte i pamundur.

Abdullah al-Kaabi i Komitetit Kombëtar për të Drejtat e Njeriut të Katarit, tha se Arabia Saudite kishte mbyllur sistemin e përdorur nga agjencitë e udhëtimit për të marrë leje.

“Nuk ka shanse këtë vit për qytetarët dhe banorët e Katarit që të udhëtojnë për në Haxh”, tha ai për agjencinë e lajmeve Reuters.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja