Apple fiton gjyqin kundër Komisionit Evropian, i shpëton 13 miliardë euro

15.07.2020 13:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple fiton gjyqin kundër Komisionit Evropian, i shpëton 13 miliardë euro

Gjiganti amerikan i teknologjisë, kompania “Apple”, e ka fituar rastin në gjyq kundër Komisionit Evropian rreth pagesës së 13 miliardë eurove si taksë për Irlandën.

Gjykata e Përgjithshme e Bashkimit Evropian njoftoi se e ka anuluar vendimin e Komisionit Evropian të vitit 2016 për shkak se ky institucion nuk ka sjellë dëshmi se kompania “Apple” i ka shkelur rregullat e konkurrencës, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

“Ky rast nuk kishte të bënte me atë se sa shumë taksa paguajmë ne, por për atë se ku na kërkohet të paguajmë. Jemi krenar që jemi taksapaguesit më të mëdhenj në botë, sepse e dimë rolin e rëndësishëm që pagesa e taksave e luan në shoqëri”, thuhet në deklaratën e kompanisë amerikane.

Komisioni Evropian kishte marrë masa kundër kësaj kompanie pasi kishte pretenduar se qeveria irlandeze ia ka mundësuar gjigantit amerikan që t’ia atribuonte pothuajse të gjitha fitimet në BE selisë së vet në Irlandë, që ekzistonte vetëm në letër.

Sipas pretendimeve të komisionit, kompania në këtë mënyrë i ishte shmangur pagesës së taksave prej 13 miliardë eurosh nga të hyrat e siguruara në territorin e BE-së dhe asaj i është dhënë përparësi e padrejtë para konkurrentëve me bazë në Irlandë.

Megjithatë, qeveria irlandeze kan thënë se Apple nuk duhet t’i paguajë këto taksa me arsyetimin se kjo humbje ia ka vlejtur për ta bërë vendin qendër tërheqëse për kompanitë e mëdha.

Irlanda është një ndër shtetet me taksat më të ulëta për korporata në BE dhe shërben si bazë e kompanisë “Apple” për Evropë, Lindje të Mesme dhe Afrikë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apple fiton gjyqin kundër Komisionit Evropian, i shpëton 13 miliardë euro

Apple fiton gjyqin kundër Komisionit Evropian, i shpëton 13 miliardë euro

WhatsApp bie në të gjithë botën: Mijëra përdorues raportojnë probleme

WhatsApp bie në të gjithë botën: Mijëra përdorues raportojnë probleme

Vdes në moshën 59-vjeçare vajza e vogël e Nelson Mandela-s

Vdes në moshën 59-vjeçare vajza e vogël e Nelson Mandela-s

Manchester United gati për finalen e madhe, rast i artë që nuk duhet shpërdoruar

Manchester United gati për finalen e madhe, rast i artë që nuk duhet shpërdoruar

5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

8 punë që mund t’i bëni edhe nga shtëpia

8 punë që mund t’i bëni edhe nga shtëpia

Jolie e quan të bijën Zahara një ‘femër të jashtëzakonshme’: Kam mësuar shumë prej saj

Jolie e quan të bijën Zahara një ‘femër të jashtëzakonshme’: Kam mësuar shumë prej saj

Zidane: Përqendrimi është vetëm te Granada, kampion bëhet ai që ka më së shumti pikë në fund

Zidane: Përqendrimi është vetëm te Granada, kampion bëhet ai që ka më së shumti pikë në fund

​Ankesat ndaj gjyqtarëve të drejta, FFK urgjentisht të gjejë zgjidhje

​Ankesat ndaj gjyqtarëve të drejta, FFK urgjentisht të gjejë zgjidhje

Mourinho e do talentin premtues të Romës

Mourinho e do talentin premtues të Romës

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Dy penallti e shpëtojnë Juventusin nga disfata e parë kundër Atalantas në 19 vjet

Dy penallti e shpëtojnë Juventusin nga disfata e parë kundër Atalantas në 19 vjet

Duka uron De Biasin për punën e re: Do të kesh gjithmonë vend në historinë tonë

Duka uron De Biasin për punën e re: Do të kesh gjithmonë vend në historinë tonë

Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme

Igli Tare: S’ka arsyetime, por kemi shumë mungesa në skuadër

Igli Tare: S’ka arsyetime, por kemi shumë mungesa në skuadër

Kur mund të shpallet kampion Real Madridi?

Kur mund të shpallet kampion Real Madridi?