Apple do të heqë butonin kryesor tek iPhone-t e ardhshëm

23.06.2015 02:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple do të heqë butonin kryesor tek iPhone-t e ardhshëm

Flitet se Apple do të heqë butonin kryesor tek iPhone-t e ardhshëm, për të rritur kështu madhësinë e ekranit pa pasur nevojë që të bëjë ndryshime tek dimensionet e vetë pajisjes. Kompania po krijon një ekran të ri që do të vendosë sensorin e gjurmëve të gishtave tek vetë paneli i ekranit.

DigiTimes raportoi sot se Apple po punon për krijimin e një çipi të vetëm për iPhone-t e ardhshëm, që do t’i japë mundësi ekranit të shërbejë edhe si sensor për gjurmët e gishtave. Apple ka disa patenta në emrin e saj që lidhen me këtë veçori, kështu që nuk mund të hedhim poshtë mundësinë që sensori i gjurmëve të gishtave mund të vendoset tek ekrani.

Megjithatë, është shumë herët akoma për të thënë se Apple mund të bëjë realitet këto plane dhe të sjellë një iPhone që nuk ka butonin kryesor në pjesën ballore, i cili ka qenë pjesë e telefonave inteligjentë të Apple-it që me krijimin e iPhone-it të parë në vitin 2007.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor