Android më popullor se iOS

07.06.2015 18:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Android më popullor se iOS

Firma kërkimore comScore ka publikuar raportin e saj të fundit në lidhje me zhvillimin e sistemeve operative për tremujorin e parë të vitit 2015. Sipas comScore, Android i Google-it mbetet sistemi operativ më dominues, me iOS të Apple-it në vend të dytë.

1

Android është akoma sistemi operativ më popullor për telefonat inteligjentë, ku zë 52.2% të tregut. Ndërsa në vend të dytë qëndron iOS me 43.2% të tregut. Në vend të tretë është sistemi operativ i Microsoft-it me 0.3%, pastaj BlackBerry me 1.5%. Sistemi operativ Symbian i Nokia-së është në vend të fundit me 0.1%.

2

Sa i përket numrit të telefonave inteligjentë të shitur, kryeson Apple. Gjiganti i Kupertinos dominon në SHBA sa i përket tregut të shpërndarjes. Kompania mban tani 43.1% të abonentëve amerikanë, një rritje me 1.8% që nga viti i kaluar. Pjesa tjetër e listës plotësohet nga përdoruesit e Android-it. Samsung është në vend të dytë me 28.6%, pasuar nga LG, Motorola dhe HTC, ku të gjitha së bashku zënë vetëm 10%.

3

comScore ka bërë një investigim edhe për përdorimin e aplikacioneve si në pajisjet Android dhe iOS. Kështu, Facebook është përdorur nga 71.1% e përdoruesve të telefonave inteligjentë, këtu nuk përfshihet aplikacioni i saj Messenger, i cili u përdor nga 51.8%. Në listë bëjnë pjesë gjithashtu disa shërbime të Google-it, si YouTube me 57%, Google Search me 51.8%, Google Play me 51.1% dhe Google Maps me 46.7%.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor