Android më popullor se iOS

07.06.2015 18:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Android më popullor se iOS

Firma kërkimore comScore ka publikuar raportin e saj të fundit në lidhje me zhvillimin e sistemeve operative për tremujorin e parë të vitit 2015. Sipas comScore, Android i Google-it mbetet sistemi operativ më dominues, me iOS të Apple-it në vend të dytë.

1

Android është akoma sistemi operativ më popullor për telefonat inteligjentë, ku zë 52.2% të tregut. Ndërsa në vend të dytë qëndron iOS me 43.2% të tregut. Në vend të tretë është sistemi operativ i Microsoft-it me 0.3%, pastaj BlackBerry me 1.5%. Sistemi operativ Symbian i Nokia-së është në vend të fundit me 0.1%.

2

Sa i përket numrit të telefonave inteligjentë të shitur, kryeson Apple. Gjiganti i Kupertinos dominon në SHBA sa i përket tregut të shpërndarjes. Kompania mban tani 43.1% të abonentëve amerikanë, një rritje me 1.8% që nga viti i kaluar. Pjesa tjetër e listës plotësohet nga përdoruesit e Android-it. Samsung është në vend të dytë me 28.6%, pasuar nga LG, Motorola dhe HTC, ku të gjitha së bashku zënë vetëm 10%.

3

comScore ka bërë një investigim edhe për përdorimin e aplikacioneve si në pajisjet Android dhe iOS. Kështu, Facebook është përdorur nga 71.1% e përdoruesve të telefonave inteligjentë, këtu nuk përfshihet aplikacioni i saj Messenger, i cili u përdor nga 51.8%. Në listë bëjnë pjesë gjithashtu disa shërbime të Google-it, si YouTube me 57%, Google Search me 51.8%, Google Play me 51.1% dhe Google Maps me 46.7%.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Google gjobitet me 150 milionë euro

Google gjobitet me 150 milionë euro

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Facebook ju gjurmon ku shkoni!

Facebook ju gjurmon ku shkoni!

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira