AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

03.06.2019 21:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD kishte shumë surpriza të rezervuara në aktivitetin vjetor të elektronikës Computex 2019 me procesorët Ryzen dhe grafikat Navi.

Por sot erdhi surpriza më e madhe, një bashkëpunim shumëvjeçar me gjigantin Korean Samsung. Ky bashkëpunim do të shohë licencimin e grafikave Radeon të AMD për përdorim tek smartfonët Samsung dhe aplikacionet e tjera mobile.

Teknologjia e AMD me shumë gjasa do të aplikohet në procesorët mobil Exynos të Samsung. Kjo teknologji prezente në kompjuterët, konsolat e lojërave dhe platformat cloud me partneritetin me Samsung mund të hyjë edhe në segmentin e smartfonëve pa pasur nevojë të ndërtojë procesorin e tij mobil.

Ende kompanisë i duhet shumë punë. Grafikat Radeon janë ndërtuar për procesorë 15-65W. Për procesorët Samsung AMD i duhet të reduktojë fuqinë nën 5W duke mbajtur në njëjtin nivel performance.

Rezultatet e këtij partneriteti do të marrin vite përpara se të shohim diçka konkrete. Nga ana tjetër ekziston mundësia që AMD të licencojë edhe teknologji të tjera për platformat mobile si ajo e procesorëve Ryzen dhe grafikave Navi. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë