Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

04.07.2018 18:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Në Malajzi, janë ngritur akuza zyrtare ndaj ish-kryeministrit Najib Razak për një skandal miliarda dollarësh në lidhje me fondi shtetërori të investimeve, 1MDB.

Padia u deklaruan të mërkurën në një gjykatë të shkallës së ulët me tre akuza për thyerje penale besimi dhe një akuzë për korrupsion, një ditë pas arrestimit të zotit Najib nga agjentët e komisionit anti-korrupsion. Ish-Kryeministri 64 vjeçar akuzohet se kishte 10.4 miliardë dollarë nga SRC International, një ish-njësi e fondit 1MDB.

Zoti Najib nuk e pranoi fajësinë gjatë seancës dhe u lirua me kusht në këmbim të 250 mijë dollarëve dhe të dorëzimit të dy pasaportave. Gjyqi pritet të fillojë në shkurt të vitit të ardhshëm. Secila nga akuzat dënohet me një maksimum prej 20 vjetësh.

Zoti Najib u tha gazetarëve pas lirimit me kusht se priste me padurim gjyqin, pasi siç tha ai do t’i jepte një mundësi që të provonte pafajësinë e tij.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Pas erës së fortë, bien tendat tek Hotel Grandi në Prishtinë

Pas erës së fortë, bien tendat tek Hotel Grandi në Prishtinë

Vrasja për borxh dënohet me 22 vjet e gjysmë burg

Vrasja për borxh dënohet me 22 vjet e gjysmë burg

Zyra e BE-së thirrje deputetëve: Kujdes para se ta votoni projektligjin

Zyra e BE-së thirrje deputetëve: Kujdes para se ta votoni projektligjin

Jevtiq: Konflikti i ngrirë s`është në interes të serbëve në Kosovë

Jevtiq: Konflikti i ngrirë s`është në interes të serbëve në Kosovë

100 seanca dështojnë të mbahen si pasojë e grevës së punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë

100 seanca dështojnë të mbahen si pasojë e grevës së punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Haradinaj nesër në interpelancë për 53 milionëshin që ja dha ‘Bechtel Enka-s’

Haradinaj nesër në interpelancë për 53 milionëshin që ja dha ‘Bechtel Enka-s’

Gjilani shënon 242-vjetorin e Pavarësisë së ShBA’ve

Gjilani shënon 242-vjetorin e Pavarësisë së ShBA’ve

Arsyet zyrtare të suspendimit të zyrtares së MASHT-it që u kap duke vjedhur në Belgjikë (Dokument)

Arsyet zyrtare të suspendimit të zyrtares së MASHT-it që u kap duke vjedhur në Belgjikë (Dokument)

Kërkohet marrja e masave që të ulet numri i vdekjeve në punë

Kërkohet marrja e masave që të ulet numri i vdekjeve në punë

22 vjet e gjysmë burg për Kreshnik Halitin që vitin e kaluar vrau mizorisht në Pejë Mentor Zekën

22 vjet e gjysmë burg për Kreshnik Halitin që vitin e kaluar vrau mizorisht në Pejë Mentor Zekën

Padi penale për keqpërdorimet në projektin “Shkupi 2014”

Padi penale për keqpërdorimet në projektin “Shkupi 2014”

Ministri Gashi: Projekti i Palestrës Sportive në Samadrexhë të Vushtrrisë  do të përfundoj brenda këtij viti

Ministri Gashi: Projekti i Palestrës Sportive në Samadrexhë të Vushtrrisë do të përfundoj brenda këtij viti

Në Republikën e Kosovës ulet numri i aksidenteve në trafik

Në Republikën e Kosovës ulet numri i aksidenteve në trafik

Punëtorët e Postës pa paga, fajësojnë qeverinë për krizën

Punëtorët e Postës pa paga, fajësojnë qeverinë për krizën

Thaçi priti në takim lamtumirës ambasadorin e Suedisë

Thaçi priti në takim lamtumirës ambasadorin e Suedisë