Afro 5 mijë kosovarë kërkuan azil në BE gjatë vitit 2018

07.04.2019 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Afro 5 mijë kosovarë kërkuan azil në BE gjatë vitit 2018

Kosova po përballet tash e sa vite me shpërnguljen e qytetarëve të saj nga vendi, hulumtimet e fundit kanë treguar se vetëm gjatë viti 2018 në vendet e Bashkimi Evropianë (BE), afro 5 mijë kosovarë kanë kërkuar azil, transmeton Gazeta Metro.

Kështu të paktën po thotë një hulumtim nga Instituti i Kosovës për Politikat Europiane (EPIK), ku ka publikuar raportin ku janë trajtuar zhvillimet e fundit në lidhje me numrin e kërkesave për azil në Bashkimin Europian (BE).

Sa i përket vendeve të Ballkanit Perëndimor, EPIK bën të ditur se rekordi i azilkërkuesve u shënua në vitin 2015 me një total prej 199,365 azilkërkuesve, prej të cilëve 172,225 ishin azilkërkues për herë të parë.

“Në vitin 2015, Kosova dhe Shqipëria ishin vende me numër më të madh të azilkërkuesve nga Ballkani me 72,480 dhe respektivisht 67,950 azilkërkues, prej tyre 66,885 dhe respektivisht 66,145 ishin azilkërkues për herë të parë”, thuhet në komunikatën e Institutit.

Sipas raportit, nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, Kosova ka shënuar rënie më të madhe të azilkërkuesve.

“Nga 72,480 në vitin 2015, prej të cilëve 66,885 ishin azilkërkues për herë të parë, në 4,970 në 2018, prej të cilëve 3,300 ishin azilkërkues për herë të parë – rënie prej 93 për qind”, vijon njoftimi.

Statistikat tregojnë se nga viti 2015, numri i azilkërkuesve nga Ballkani Perëndimor ka rënë në mënyrë të qëndrueshme në nivelin më të ulët të shënuar në vitin 2018 prej 40,420 azilkërkues, prej të cilëve 31,835 ishin azilkërkues për herë të parë.

“Në vitin 2018, Shqipëria dhe Serbia ishin vende me numër më të madh të azilkërkuesve nga Ballkani me 21,915, dhe respektivisht 6,145 azilkërkues, prej tyre 19,045 dhe respektivisht 4,340 ishin azilkërkues për herë të parë”, thuhet në raport.

Sipas komunikatës së EPIK, në kuadër të BE-së deri në vitin 2012, ka pasur rritje graduale të numrit të kërkesave për azil./gazetametro.net

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Afro 5 mijë kosovarë kërkuan azil në BE gjatë vitit 2018

Afro 5 mijë kosovarë kërkuan azil në BE gjatë vitit 2018

Për 60 minuta me një lojtar më tepër, por Napoli “ngec” ndaj Genoas

Për 60 minuta me një lojtar më tepër, por Napoli “ngec” ndaj Genoas

Milaim Zeka kërkon legalizim të prostitucionit në Kosovë

Milaim Zeka kërkon legalizim të prostitucionit në Kosovë

Derbi i Anamoravës përfundon pa gola

Derbi i Anamoravës përfundon pa gola

Kosovës e Serbisë u kujtohet se s’mund të hyjnë në BE pa bërë paqe

Kosovës e Serbisë u kujtohet se s’mund të hyjnë në BE pa bërë paqe

Në pikë të ditës në parkun e Ulpianës përdoret drogë

Në pikë të ditës në parkun e Ulpianës përdoret drogë

Përleshje mes ‘Plisave’ dhe ‘Intelektualëve’

Përleshje mes ‘Plisave’ dhe ‘Intelektualëve’

Sadiku “shtang” Baselin, i shënon supergol (Video)

Sadiku “shtang” Baselin, i shënon supergol (Video)

Në Gjilan jashtëligjshëm funksionon një morg privat, ai i Spitalit tash katër muaj pa asnjë shërbim

Në Gjilan jashtëligjshëm funksionon një morg privat, ai i Spitalit tash katër muaj pa asnjë shërbim

Faza finale e dialogut nuk e kursen as Dokumentin e Ahtisaarit

Faza finale e dialogut nuk e kursen as Dokumentin e Ahtisaarit

Kreut të LDK-së mund t’ia mësyjë dikush me mbiemrin Rugova

Kreut të LDK-së mund t’ia mësyjë dikush me mbiemrin Rugova

Pendarovski: Më 21 prill votohet mes prosperitetit dhe izolimit

Pendarovski: Më 21 prill votohet mes prosperitetit dhe izolimit

Mbi 75 për qind e punëtorëve kanë kontrata të përkohshme

Mbi 75 për qind e punëtorëve kanë kontrata të përkohshme

Vulin: Sa më shpejt duhet të ndahemi nga shqiptarët

Vulin: Sa më shpejt duhet të ndahemi nga shqiptarët

Vidhen para në një bankomat, dyshohet se u sulmua me mjet shpërthyes

Vidhen para në një bankomat, dyshohet se u sulmua me mjet shpërthyes

Qyteti që po zbrazet nga të rinjtë

Qyteti që po zbrazet nga të rinjtë