Abazi: Nuk vihet në pikëpyetje partneriteti ynë me NATO-n

26.02.2020 17:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abazi: Nuk vihet në pikëpyetje partneriteti ynë me NATO-n

Zëvendëskryeministri, Haki Abazi, ka thënë se Qeveria Kurti do të avancojë drejt realizimit të aspiratave integruese.

Përmes një postimi në Facebook, Abazi ka thënë se partneriteti i Kosovës me NATO-n, BE dhe SHBA, si dhe “rreshtimi ynë kombëtar i padiskutueshëm me perëndimin, kurrë nuk do të vihet në pikëpyetje”.

Postimi i plotë:

Partneriteti i Kosovës me NATO-n, BE dhe SHBA, si dhe rreshtimi ynë kombëtar i padiskutueshëm me perëndimin, kurrë nuk do të vihet në pikëpyetje- qeveria Kurti do të avancoj drejt realizimit të plotë te aspiratave integruese. Ne jemi të vendosur që Kosova të respektoj çdo detyrim e marrëveshje ndërkombëtare sipas ligjit dhe përkushtimit të partneritetit.

Por, çka po vihet në pikëpyetje seriozisht është lojaliteti i presidentit të vendit ndaj interesave kombëtare e shtetërore dhe ndaj kushtetutës mbi të cilën bazohet edhe vetë autoriteti i pozitës së tij.

Problemi pra nuk është i politikës së jashtme, por i politikës së brendshme bazuar në mendësinë e vjeter( para 6 tetorit 2019)-Refuzimi për koordinim dhe respektim të vullnetit qytetar.

Kur një qytetar i Kosovës shkel ligjin, ndaj tij merren masa. Çka ndodh kur presidenti shkel themelin e ligjeve, pra kushtetutën, dhe jo vetëm njëherë? Shteti, interesi qytetar dhe funksionaliteti bazuar në kushtetutë nuk mund të mbahet peng nga një njeri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri: Në këtë situatë kundër pandemisë, po punojmë që askush të mos mbetet pa bukë në sofër

Haziri: Në këtë situatë kundër pandemisë, po punojmë që askush të mos mbetet pa bukë në sofër

Ky është biznesmeni që subvencionimin e punëtorëve të tij po e bënë nga buxheti personal, pavarësisht “Pakos Fiskale Emergjente” të Qeverisë Kurti

Ky është biznesmeni që subvencionimin e punëtorëve të tij po e bënë nga buxheti personal, pavarësisht “Pakos Fiskale Emergjente” të Qeverisë Kurti

AGK: Të gjithë punëtorët medialë gjithsesi të përfshihen në Pakon Emergjente të Qeverisë

AGK: Të gjithë punëtorët medialë gjithsesi të përfshihen në Pakon Emergjente të Qeverisë

Ahmeti reagon për vendimin e MPB-së për ndërprerjen e Transportit Publik në tërë Kosovën

Ahmeti reagon për vendimin e MPB-së për ndërprerjen e Transportit Publik në tërë Kosovën

Pandemia COVID-19 , policia apelon për mbrojtja nga mashtrimet në internet

Pandemia COVID-19 , policia apelon për mbrojtja nga mashtrimet në internet

Ambasada amerikane me njoftim për shtetasit e ShBA-së që janë në Kosovë

Ambasada amerikane me njoftim për shtetasit e ShBA-së që janë në Kosovë

Ali Berisha: S’ka menaxhim të mirë të situatës – po testohen vetëm VIP-at

Ali Berisha: S’ka menaxhim të mirë të situatës – po testohen vetëm VIP-at

Nga 1 prilli shfuqizohet taksa, hyn në fuqi reciprociteti ndaj Serbisë

Nga 1 prilli shfuqizohet taksa, hyn në fuqi reciprociteti ndaj Serbisë

Kthehet në Kosovë shtetasi që mbeti i bllokuar një javë në aeroportet e Dubait e të Cyrihut

Kthehet në Kosovë shtetasi që mbeti i bllokuar një javë në aeroportet e Dubait e të Cyrihut

Shkencëtarët pretendojnë se piku i krizës së coronavirusit në Gjermani pritet të ndodhë në qershor

Shkencëtarët pretendojnë se piku i krizës së coronavirusit në Gjermani pritet të ndodhë në qershor

Mesazhi i rremë që po u dërgohet qytetarëve

Mesazhi i rremë që po u dërgohet qytetarëve

Shqipëri: 13 viktima dhe 243 të prekur me COVID-19

Shqipëri: 13 viktima dhe 243 të prekur me COVID-19

Dezinfektohen dhe pajisen me dezinfektues 750 hyrje në Prishtinë

Dezinfektohen dhe pajisen me dezinfektues 750 hyrje në Prishtinë

OAK kërkon të pezullohet përkohëshisht pagesa e qirasë për bizneset e sektorit minerar

OAK kërkon të pezullohet përkohëshisht pagesa e qirasë për bizneset e sektorit minerar

Dy raste të reja me Covid-19 në Kosovë, gjithsej 108

Dy raste të reja me Covid-19 në Kosovë, gjithsej 108

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali