“AAK’ja parti rajonale”, 13 nga 14 deputetët që siguroi vijnë nga Dukagjini

08.11.2019 21:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“AAK’ja parti rajonale”, 13 nga 14 deputetët që siguroi vijnë nga Dukagjini

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në zgjedhjet e fundit mori rreth 11.57% të votave, me të cilat siguroi 14 deputetë në Kuvend, 13 nga të cilët janë nga zona rajonale e Dukagjinit. Njohësit e çështjeve politike po vlerësojnë që AAK-ja nuk po arrin të bëhet parti nacionale.

Ky tubim ishte veç një pjesë e fushatës elektorale në Deçan të cilën po e organizonte Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës vite më parë.

Shumë vite pas, rrethanat politike kanë ndryshuar, por figurat e partisë mbeten të njëjta.

Lista e kandidatëve për deputetë të koalicionit AAK-PSD në zgjedhjet nacionale të 6 tetorit ofronte plot 110 emra.

Por vetëm 14 prej tyre arritën që të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

Përveç që do të jenë deputetë, të gjithë këta anëtarë të AAK-së kanë diçka të përbashkët, ata vijnë nga Dukagjini.

Nga kjo anë është vet bartësi i listës, Ramush Haradinaj.

Madje gjashtë kandidatët fitues të AAK-PSD kanë të njëjtin qytet të lindjes.

Ramush Haradinaj, Daut Haradinajn, Rasim Selmanaj, Shkumbin Demaliaj, Time Kadriajn vijnë nga Deçani. Të njëjtit vendase e kanë edhe Natyra Kuçin nga PSD.

E fituesit e kësaj partie vijnë edhe nga Gjakova. AAK-në nga ky qytet e përfaqësojnë Teuta Haxhiu e Pal Lekaj.

As Peja nuk i ka lënë pa karrige bashkëvendësit e saj. Pejanët do të përfaqësohen në Kuvend me Ali Berishën e Arbër Tolajn, Gazmend Syla.

Nga Istogu është zgjedhur Bekë Berisha e Donika Kadaj-Bujupi.

E njohësit e çështjeve politike, po e cilësojnë një fenomen të tillë si një sëmundje të partisë. Rasim Alija thotë që AAK nuk po arrin që të bëhet një parti e nivelit nacional.

“Aleanca nuk po mundet me kalu atë sëmundjen që e ka, sëmundja e aleancës është thjesht një parti rajonale, kemi parasysh faktin që të gjithë deputetët vijnë nga rajoni i Dukagjinit”, ka thënë Alija.

Sipas Rasim Alijajt, votuesi i Aleancës dallon nga votuesit e subjekteve të tjera.

“Votuesi i aleancës është më militant sesa subjketet e tjera politike lidhet për individin dhe liderin kjo ka ndodhë me rizgjedhjen e tyre”, ka thënë Rasim Alijaj.

Në mesin e 14 deputetëve të zgjedhur nga koalicioni AAK-PSD është edhe Albena Reshitaj e cila vije nga Suhareka.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arrestohen dhjetëra të dyshuar për lidhje me FETO-n

Arrestohen dhjetëra të dyshuar për lidhje me FETO-n

Trump i quan “profetë të apokalipsit” aktivistët për ndryshime klimatike

Trump i quan “profetë të apokalipsit” aktivistët për ndryshime klimatike

“Ndryshoni Antishpifjen”, KE i kërkon qeverisë të fusë në ligj të gjitha rekomandimet

“Ndryshoni Antishpifjen”, KE i kërkon qeverisë të fusë në ligj të gjitha rekomandimet

Mustafa: Deri në fund të javës të arrihet marrëveshja, ose të konstatohet që s’ka kushte për marrëveshje

Mustafa: Deri në fund të javës të arrihet marrëveshja, ose të konstatohet që s’ka kushte për marrëveshje

Edhe një tjetër ftes nga Gjykata Speciale

Edhe një tjetër ftes nga Gjykata Speciale

Arrestohen tre persona në Prizren për prodhimin dhe falsifikimin e mbi 4 milionë dollarëve

Arrestohen tre persona në Prizren për prodhimin dhe falsifikimin e mbi 4 milionë dollarëve

Rast i rëndë në Zvicër, kosovari 38 vjeçar kërcen nga kati i tretë dhe lëndohet rëndë

Rast i rëndë në Zvicër, kosovari 38 vjeçar kërcen nga kati i tretë dhe lëndohet rëndë

Kosova s’është imune nga virusi kinez

Kosova s’është imune nga virusi kinez

Vuçiq në Davos: Unë për dialogun dhe taksën, Thaçi për vizat

Vuçiq në Davos: Unë për dialogun dhe taksën, Thaçi për vizat

Haradinaj thërret për nesër mbledhje të Qeverisë

Haradinaj thërret për nesër mbledhje të Qeverisë

BE: Linja ajrore Prishtinë-Beograd s’do të ndikojë në qëndrimin e BE për statusin

BE: Linja ajrore Prishtinë-Beograd s’do të ndikojë në qëndrimin e BE për statusin

“Beteja” për 80 votat për miratimin e Ligjit të Prokurorisë Publike

“Beteja” për 80 votat për miratimin e Ligjit të Prokurorisë Publike

Çdo vit, një qytet më pak në Serbi

Çdo vit, një qytet më pak në Serbi

Aktakuzë për tentim vrasje

Aktakuzë për tentim vrasje

Kosnett: Trump ka punuar shumë për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Kosnett: Trump ka punuar shumë për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

13 persona me gripin sezonal, katër prej tyre të shtrirë në Klinikën Infektive

13 persona me gripin sezonal, katër prej tyre të shtrirë në Klinikën Infektive