A do të kompensohen financiarisht personat që shpallen të pafajshëm nga Gjykata Speciale?

11.01.2019 10:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do të kompensohen financiarisht personat që shpallen të pafajshëm nga Gjykata Speciale?

Ende pa nisur aktivizimi i Gjykatës Speciale në buxhetin e vitit 2017, Qeveria e Kosovës pati ndarë një fond të veçantë prej 1.5 milion eurosh për mbrojtjen juridike dhe për mbështetjen financiare për personat që potencialisht do të ishin të akuzuar nga Specialja, shkruan Gazeta “Zëri”. 

Megjithëkëtë, ky fond po konsiderohet i pamjaftueshëm nga avokatët e akredituar nga kjo Gjykatë tash pasi ky mekanizëm veçse është aktivizuar. Por sipas tyre, ky është vetëm fillimi, pasi së shpejti pritet të nxirret edhe rregullorja për ndarjen e mjeteve për kompensimin dhe për mbrojtjen e të akuzuarve.

Teksa ka folur rreth mundësisë së kompensimit ndaj personave që mund të shpallen të pafajshëm nga Gjykata Speciale, Tahir Rrecaj ka thënë se nuk ekziston një mundësi e tillë.

“Jo, nuk është paraparë mundësia. Edhe Haradinaj, edhe Limaj janë shpallur të pafajshëm nga Gjykata e Hagës për ish-Jugosllavi, por nuk janë kompensuar. Tani Qeveria a i kompenson ose jo, nuk e di, por pritet të nxirret rregullorja, vetëm ndarja e mjeteve sa për fillim, por  nuk është detajuar”, ka potencuar avokati Rrecaj gjatë një bisede për “Zërin”.  

Ndërkaq, duke folur për rastet e ngjashme në vendet e rajonit, Lajqi ka thënë se Kroacia e Serbia i kanë mbështetur në të gjitha format qytetarët e vendeve të tyre, të cilët janë përballur me të tilla raste.

“Republika e Kroacisë, sidomos Republika e Serbisë, 14 vjet (prej vitit 2001 deri më 2015-n) i ka mbështetur financiarisht në të gjitha format qytetarët e vet, të cilët janë ballafaquar me Tribunalin e Hagës për ish-Jugosllavi”, ka deklaruar Driton Lajqi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Trashësia e borës në Gjakovë arrin 1 metër, kjo vërtetohet nga Gjini

Trashësia e borës në Gjakovë arrin 1 metër, kjo vërtetohet nga Gjini

A do të kompensohen financiarisht personat që shpallen të pafajshëm nga Gjykata Speciale?

A do të kompensohen financiarisht personat që shpallen të pafajshëm nga Gjykata Speciale?

Komuna e Mytaher Haskukës humb gjyqin me çerdhen e ‘gylenistëve’

Komuna e Mytaher Haskukës humb gjyqin me çerdhen e ‘gylenistëve’

Për disa përfaqësues serbë bëhet i vështirë kalimi në Serbi

Për disa përfaqësues serbë bëhet i vështirë kalimi në Serbi

51 aksidente për 24 orë

51 aksidente për 24 orë

BE-ja përkrah kushtëzimin e dialogut me heqjen e taksës

BE-ja përkrah kushtëzimin e dialogut me heqjen e taksës

Pamje mahnitëse e Bibliotekës Kombëtare e mbuluar nga bora

Pamje mahnitëse e Bibliotekës Kombëtare e mbuluar nga bora

35 vjet nga rënia e dëshmorëve Rexhep Mala e Nuhi Berisha

35 vjet nga rënia e dëshmorëve Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Vonohet reagimi i Kosovës në UNESCO për çështjen e lahutës

Vonohet reagimi i Kosovës në UNESCO për çështjen e lahutës

Platforma do të theksojë parimin se “kufijtë dhe integriteti janë të panegociueshëm”

Platforma do të theksojë parimin se “kufijtë dhe integriteti janë të panegociueshëm”

Anulohen mbi 1 mijë operacione shkaku i grevës së kirurgëve

Anulohen mbi 1 mijë operacione shkaku i grevës së kirurgëve

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë

Temperaturat për sot dhe në fundjavë

Temperaturat për sot dhe në fundjavë

Dy burime financimi për “klientët” e Gjykatës Speciale

Dy burime financimi për “klientët” e Gjykatës Speciale

AKPM-ja udhëhiqet jashtëligjshëm me ushtrues detyre

AKPM-ja udhëhiqet jashtëligjshëm me ushtrues detyre

Marrin 17 milionë euro, nuk i pastrojnë rrugët

Marrin 17 milionë euro, nuk i pastrojnë rrugët