80 mijë viktima nga coronavirusi në SHBA

12.05.2020 08:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
80 mijë viktima nga coronavirusi në SHBA

Numri ditor i viktimave nga coronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka qenë në rënie, por 830 rastet e vdekjeve, të raportuara të hënën, e kanë çuar në mbi 80,000 numrin e përgjithshëm të tyre.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, SHBA-ja ka 80,682 viktima nga coronavirusi – më shumë se çdo vend tjetër në botë.

Ky vend ka po ashtu numrin më të madh të të infektuarve: mbi 1.3 milion.

Shifrat e fundit vijnë pasi disa vende në Evropë kanë lehtësuar tutje masat e izolimit të hënën.

Edhe guvernatori i Nju Jorkut, shtetit më të goditur amerikan, ka thënë se rihapja e ekonomisë atje do të rinisë më 15 maj.

Andrew Cumo ka thënë se kurba e të infektuarve të rinj në Nju Jork ka rënë ndjeshëm dhe se tani ndodhet në nivelin e 20 marsit, kur ka pasur afro 520 raste të reja.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përsëritur të hënën se vendet duhet të kenë “vigjilencë të jashtëzakonshme” derisa lehtësojnë masat e izolimit.

Në gjithë botën, mbi 4.1 milionë njerëz janë infektuar me coronavirus dhe mbi 286,000 kanë vdekur. /tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


80 mijë viktima nga coronavirusi në SHBA

80 mijë viktima nga coronavirusi në SHBA

Mbi 10 mijë testime për COVID-19 janë kryer në Kosovë

Mbi 10 mijë testime për COVID-19 janë kryer në Kosovë

Lobin shqiptar në Amerikë, Vuçiq e quan Lidhja e Tretë e Prizrenit

Lobin shqiptar në Amerikë, Vuçiq e quan Lidhja e Tretë e Prizrenit

Osmani: Shteti serb po bën spastrimin e heshtur etnik të Luginës së Preshevës

Osmani: Shteti serb po bën spastrimin e heshtur etnik të Luginës së Preshevës

Zëdhënësi i Grenellit: Mirëpresim secilin që ndihmon Kosovën dhe Serbinë

Zëdhënësi i Grenellit: Mirëpresim secilin që ndihmon Kosovën dhe Serbinë

Njëmbëdhjetë raste të reja me koronavirus në Kosovë dhe dy të shëruar

Njëmbëdhjetë raste të reja me koronavirus në Kosovë dhe dy të shëruar

Haziri: LDK do të jetë më unike se kurrë, dallimet na bëjnë më të fortë

Haziri: LDK do të jetë më unike se kurrë, dallimet na bëjnë më të fortë

Gjini: Populli nuk e ka kuptuar sa gabime ka bërë Qeveria Kurti për 50 ditë

Gjini: Populli nuk e ka kuptuar sa gabime ka bërë Qeveria Kurti për 50 ditë

Drejtori i RTK’së paralajmëron sanksione ndaj gazetarës që përdori termin “Kosova dhe Metohia”

Drejtori i RTK’së paralajmëron sanksione ndaj gazetarës që përdori termin “Kosova dhe Metohia”

Kurti në kërkim të mbështetjes ndërkombëtare

Kurti në kërkim të mbështetjes ndërkombëtare

Hoxhaj thotë se PDK është kundër shkëmbimit territorial dhe korrigjimit të kufijve

Hoxhaj thotë se PDK është kundër shkëmbimit territorial dhe korrigjimit të kufijve

Deputeti i AAK-së: Mos të përdoren testet nga Serbia për Kurtin, janë të dyshimta

Deputeti i AAK-së: Mos të përdoren testet nga Serbia për Kurtin, janë të dyshimta

Kastrati: Kurti në luftë personale me Thaçin, s’mund të dilte i pari që të udhëhiqte dialogun

Kastrati: Kurti në luftë personale me Thaçin, s’mund të dilte i pari që të udhëhiqte dialogun

Ganimete Musliu e ofendon Vjosa Osmanin, e quan pulë e keqe

Ganimete Musliu e ofendon Vjosa Osmanin, e quan pulë e keqe

Rast URGJENT! apel për ndihmë! Sejdi Ismajli, ka nevojë për ndihmën tonë në këtë muaj të Ramazanit

Rast URGJENT! apel për ndihmë! Sejdi Ismajli, ka nevojë për ndihmën tonë në këtë muaj të Ramazanit

Boris Johnson, ka paralajmëruar se vaksina për koronavirusin mund të mos arrijë kurrë

Boris Johnson, ka paralajmëruar se vaksina për koronavirusin mund të mos arrijë kurrë