12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

29.05.2020 21:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Të gjitha 12 klubet e Superliga së Kosovës kanë kryer testet për coronavirus dhe që të gjitha kanë dalë negativ.

Vendimi ishte marr me 21 maj, kur Federata e Futbollit e Kosovës në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, mori vendim që të bëhet testimi i të gjithë futbollistëve dhe stafeve të klubeve të Superligës për Covid-19.

Klubet që të gjitha janë testuar brenda një jave dhe kanë marr rezultatet. I fundit ishte klubi i Drenicës, që sot ka lajmëruar që se asnjë lojtarë apo anëtar i stafit nuk është i prekur me coronavirus, shkruan Telegrafi.

Pamje nga testimi i futbollistëve të Feronikelit (Foto: FC Feronikeli)

“Gjatë ditës së sotme , KF Drenica ka marrë rezultatet nga IKSHKP, në lidhje me testimet e bëra për COVID-19. Të gjithë futbollistët dhe stafi kanë rezultuar negativ, dhe kështu tashmë ekipi është i gatshëm për ndeshjen gjysmëfinale e cila zhvillohet të martën përballë Prishtinës, në stadiumin ‘Fadil Vokrri’”.

“Testimet për zyrtarët dhe lojtarët e KF Drenica janë bërë të martën me 26.05.2020, në ambientet e KF Drenica, ndërsa sot (29.05.2020) klubi edhe zyrtarisht ka marrë rezultat ku të gjitha rezultatet janë negative”, thuhet në njoftimin e klubit.

Realisht testimi i të gjithë ka qenë i vështirë, ndërsa lojtarët e ardhur nga jashtë për tu futur në Kosovë, është dashur të testohen në shtet e tyre përkatëse.

Drita kishte disa lojtarë dhe trajnerin jashtë vendit, e në testimet e kryera, sulmuesi tetovar, Izair Emini, ka rezultuar pozitiv.

Ai është futur në karantinë dhe në testin e dytë të kryer pas disa ditësh doli negativ.

Xhevdet Shabani dhe Izair Emini (në të djathtë) (Foto: FC Drita)

Emini duhet ta kryej edhe një test që të kthehet sërish të luajë me shokët e tij te Drita.

12 klubet tani janë gati

Ballkani, Gjilani, Drita, Prishtina, Feronikeli, Llapi, Trepça ’89, Flamurtari, Ferizaj, Drenica, Vushtrria, Dukagjini kanë filluar punën normalisht me stërvitje grupore, ndërsa që të gjitha nuk kanë asnjë lojtarë ose anëtarë të stafit të infektuar me COVID-19.

Futbolli elitar pritet të startojë me ndeshjen e Digitalb Kupës së Kosovës, mes Prishtinës dhe Drenicës që zhvillohet me 2 qershor në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Menjëherë pas një dite do të zhvillohet përballja tjetër gjysmëfinale mes Ballkanit dhe Feronikelit në “Stadiumin e qytetit në Suharekë”.

Në anën tjetër ndeshjet e Superligës do të fillojnë me 5 qershor me ndeshje Llapi – Dukagjini.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Twiter mbush 14 vjeç

Twiter mbush 14 vjeç

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Fillon procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut

Fillon procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut

Dita e tretë e intervistimit të presidentit Thaçi në Hagë

Dita e tretë e intervistimit të presidentit Thaçi në Hagë

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në