Zv.Ministri për Kthim thotë se sot është tentuar të vritet Marko Jablanoviq në Leposaviq: Sulmuesit i dështoi “Shkorpioni”

E publikuar: 05/05/2024 19:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Zëvendësministri për kthim në Qeverinë e Kosovës, Radoica Radomiroviq, ka shkruar të dielën në Facebook se në Leposaviq ka pasur tentativë vrasjeje ndaj Marko Jablanoviqit, anëtarit të partisë së Nenad Rashiq.

Ai ka thënë se 05.05 deri në 00:00 në Soçanicë, përballë kafenesë “Klub B”, është tentuar të vritet shoku dhe bashkëpunëtori i tyre Marko Jabllanoviq.

Po ashtu ka thënë se sulmuesit i ka dështuar arma që kishte planifikuar ta kryente atentatin. Po ashtu ka akuzuar Beogradin që qëndron mbrapa kësaj.

“Ngjarja tragjike nuk ka ndodhur pasi sulmuesit i ka dështuar arma automatike e tipit “Scorpion”. Nuk ka dyshim se pas atentatit qëndron regjimi i Beogradit, si dhe Radoiçiqi dhe kaubojët vendas Slavko Simiq dhe Zoran Todiq… Gjithashtu dua t’ju njoh me ngjarjet e ndodhura para zgjedhjes së Apos 2. Dihet gjerësisht se unë dhe Marko e mbështetëm Aleksandar Jabllanoviqin për të sjellë ndryshimet e nevojshme në Leposaviq”.

Po ashtu ai përmendi largimin e Aleksandër Jabllanoviqit nga zgjedhjet lokale të vitit 2023 në veri të Kosovës, duke shtuar se edhe anëtarët e partisë së tij i janë ofruar oferta nga regjimi i Beogradit.

“Pasi Aleksandar Jabllanoviq ranë dakord në Beograd me Aleksandër Vulin, Vuçiqin dhe anëtarin e BIA-s, Dimiqin, që për disa para dhe privilegje të tërhiqej si kandidat për kryetar komune të Leposaviqit, Marko dhe Navili u përpoqën të rifitonin dinjitetin e nevojshëm dhe të merrnin jetën në dorë”.

“Në takimin e fundit me Aleksandar Jabllanoviqin na paralajmëruan se jemi në rrezik të na vrasin sepse po punojmë kundër interesave të regjimit. I bëjmë thirrje kësaj radhe që Aleksandar Jabllanoviq të dalë publikisht dhe të thotë se me kë ka pasur një bisedë të tillë. Gjithashtu, që nga ai moment, Aleksandri, i cili në atë moment i shiti të gjithë mbështetësit tanë për para dhe bleu një xhip dhe një makinë katërkëndësh, për mua është pjesëmarrës i drejtpërdrejtë në tentativën e vrasjes së Marko Jabllanoviqit, si dhe automjeti i një iconjum, një patriot, një punëtor i palodhur dhe një narkoman, pretendimet e mia janë të bazuara”.

“Gjithashtu, mua dhe Markos na ofroi Aleksandar Jabllanoviq të merrnim lokale, apartamente dhe para dhe kur nuk e bëmë, Aleksandri na paralajmëroi se mund të na vrisnin. Po ashtu, më duhet të informoj opinionin se nga ai moment Aleksandar Jabllanoviq nuk flet as me fëmijët e mitur të Markos, të cilët nuk kanë asnjë faj. Ftojmë të gjithë qytetarët që t’u dalin ballë kaubojve vendas dhe të mos kenë frikë nga kërcënimet dhe shantazhet”.

“Ne nuk do të dorëzohemi dhe të tërhiqemi pavarësisht kërcënimeve të përditshme dhe çmimit që paguajmë si personalisht ashtu edhe për familjet tona. Dashuria për popullin tonë dhe dëshira për liri ishte dhe do të mbetet prioritet”, ka thënë ai. /Gazeta Express