Zjarret – gjendje e jashtëzakonshme në Kili

E publikuar: 14/03/2015 17:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Autoritetet në Kili kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme, pasi zjarret kanë detyruar mijëra njerëz të lënë shtëpitë.

Zjarret kërcënojnë qytetet porte Valparaiso dhe Vina del Mar.

Ministria e Brendshme ka thënë se 4,500 njerëz janë evakuuar dhe se 10,000 të tjerë duhet të zhvendosen.

Zyrtarët kanë thënë se zjarri ka nisur në një deponi të paligjshme mbeturinash të premten pasdite dhe se është përhapur shpejt për shkak të erërave të forta.