Zëvendëskryeministri i Malit të Zi: Për ne Kosova është e pavarur, partner dhe fqinj i besueshëm

E publikuar: 28/03/2024 20:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nik Gjeloshaj

Zëvendëskryeministri shqiptar në Qeverinë e Malit të Zi, Nik Gjeloshaj ka thënë se qëndrimi zyrtar i tyre për Kosovën nuk ka ndryshuar.

“Mandati i deputetit është i pavarur ashtu siç është i qartë qëndrimi zyrtar i Qeverisë së Malit të Zi – Kosova është e pavarur dhe si e tillë partner dhe fqinj i besueshëm me të cilin ndajmë vlerat tona evropiane dhe euroatlantike.” – ka thënë Gjeloshaj sipas një grafike të publikuar nga qeveria malazeze.

Ndërkohë, Mali i Zi, është shtet i cili ka votuar kundër raportit të Dora Bakoyaniss për pranimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Kundër gjithashtu kanë qenë edhe Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.