Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

30.06.2020 18:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Unë jam gati të takohem me Thaçin, nëse liderët në Prishtinë vendosin të jenë pjesë e delegacionit për bisedimet e ardhshme”, ka deklaruar presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq për gazetën Politiko.

Në versionin e azhurnuar të intervistës për portalin e Brukselit, Vuçiq theksoi se dialogu me Kosovën duhet të vazhdojë, përkundër propozim-aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi.

Vuçiq dha intervistën të premten, gjatë qëndrimit në Bruksel, ku pati takime me krerët e BE-së, dhe nuk deshi të komentojë propozim-aktakuzën e Gjykatës Speciale kundër Thaçit dhe Veselit.

Por, thekson portali, Vuçiq tha qartë se dëshiron të fillojë një dialog me ndërmjetësimin e BE-së, i cili është ngecur për më shumë se një vit.

Politiko kujton se BE ka sinjalizuar që synon të rindezë dialogun në korrik.

“Ne nuk duam të ndezim edhe më shumë konflikte politike ose fizike midis serbëve dhe shqiptarëve, dhe kjo është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e serbëve në Kosovë,” tha Vuçiq.

Ai tha se Beogradi duhet të vazhdojë procesin e dialogut me këdo që pala kosovare zgjedh si përfaqësuesin e saj.

“Dialogu duhet të vazhdojë. Përndryshe, çfarë mund të ndodhë? Cili do të ishte perspektiva e të gjithë rajonit?”, tha Vuçiq.

I pyetur nëse do të takohej me Thaçin nëse do të ishte i përfshirë në dialog, Vuçiq tha se kjo nuk varet prej tij, por nga liderët e Kosovës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Selimi i AAK-së: Jemi kundër SHBA-ve nëse refuzojmë gaz-sjellësin amerikan

Selimi i AAK-së: Jemi kundër SHBA-ve nëse refuzojmë gaz-sjellësin amerikan

GLPS: Dështimi i rastit Pronto, zhgënjimi i rradhës nga sistemi i drejtësisë në Kosovë

GLPS: Dështimi i rastit Pronto, zhgënjimi i rradhës nga sistemi i drejtësisë në Kosovë

Vuçiq: Erdogani më tha se është e rëndësishme të arrihet një zgjidhje kompromisi me Kosovën

Vuçiq: Erdogani më tha se është e rëndësishme të arrihet një zgjidhje kompromisi me Kosovën

Konjufca për gjendjen me Covid: Përgjegjësinë kryesore e ka Qeveria, gabimi ishte hapja totale

Konjufca për gjendjen me Covid: Përgjegjësinë kryesore e ka Qeveria, gabimi ishte hapja totale

MSh-ja bën thirrje për vaksinim, qendrat për vaksinim janë të hapura edhe ditëve të vikendit

MSh-ja bën thirrje për vaksinim, qendrat për vaksinim janë të hapura edhe ditëve të vikendit

Edi Rama e pranon ftesën e Kurtit: Do ta vizitoj me shumë kënaqësi Kosovën

Edi Rama e pranon ftesën e Kurtit: Do ta vizitoj me shumë kënaqësi Kosovën

Prokurori i Specializuar: ZPS-ja përqendrohet vetëm tek individët, jo tek UÇK-ja

Prokurori i Specializuar: ZPS-ja përqendrohet vetëm tek individët, jo tek UÇK-ja

Rizvanolli flet për marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut: S’vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston

Rizvanolli flet për marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut: S’vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave fiskale, vjen reagimi nga ATK

Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave fiskale, vjen reagimi nga ATK

Kosova vendi më i lirë në rajon për të jetuar

Kosova vendi më i lirë në rajon për të jetuar