Von der Leyen mban fjalimin e fundit në Komisionin Evropian para zgjedhjeve të qershorit

E publikuar: 23/04/2024 14:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, sot e ka mbajtur fjalimin e saj të fundit para se të mbahen zgjedhjet e reja në këtë institucion të Bashkimit Evropian që janë nga 6 deri më 9 qershor.

Shefja e Komisionit në seancën e fundit para zgjedhjeve prezantoi rezultatin e diskutimeve në Këshillin e Jashtëzakonshëm Evropian të 17-18 Prillit, veçanërisht për çështjen e konkurrencës, linjën Letta-Draghi dhe Unionin e Tregjeve të Kapitalit.

“Ne kemi dëgjuar disa ide shumë të mira nga Letta për tregun tonë të vetëm. Çështja më e ngutshme është faktorët kyç që përcaktojnë kostot, çmimet dhe produktivitetin në Evropë”, tha Von der Leyen duke shtuar se kjo ishte nga samiti i liderëve të BE-së që Komisioni mori një mandat “të qartë” për të ecur përpara në tre “çështje jetike”, shkruan Eunews.

Presidentja ua bëri të qartë eurodeputetëve. Së pari dhe më kryesorja është harmonizimi i rregullave kombëtare “për çështje të tilla si paaftësia paguese” për t’u siguruar investitorëve “parashikueshmërinë që u nevojitet”, dizajni i “produkteve të kursimeve ndërkufitare për investitorët me pakicë” dhe forcimi i mbikëqyrjes në mbarë BE-në” nga pjesëmarrësit më të rëndësishëm të tregut.