U pushua nga puna veç pse po agjëronte, mobileria në Suharekë që po bën diskriminime të pazakonshme

E publikuar: 17/03/2024 22:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Nuk janë të pakta diskriminimet që u bëhen punëtorëve në vendet e tyre të punës.

Së fundmi, me diskriminim është përballur edhe një punëtore nga Suhareka, e cila tash e disa vjet punonte në një mobileri të qytetit.

Në një intervistë për Indeksonline, ish-punëtorja e mobilerisë ka deklaruar se vetëm për shkak se ka qenë duke agjeruar, shefi i punës ka obliguar atë dhe disa punëtorë të tjerë të lënë punën.

Punëtorët janë vendosur përpara aktit të kryer: ose të rrijnë në punë dhe të mos agjerojnë ose të agjerojnë muajin e Ramazanit dhe të lënë punën.

Lidhur me këtë veprim, nga mobileria kanë refuzuar të përgjigjen për Indeksonline, teksa palës së dëmtuar, nga Inspektorati i Punës i kanë thënë se nuk janë kompetent të trajtojnë një rast të tillë.

Më poshtë ndiqni rrëfimin e plotë: