Tahiri: Kosova nuk mund të hyjë më në Agjendën e Komitetit të Ministrave të KiE

E publikuar: 15/05/2024 08:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri ka thënë se Kosova nuk mund të hyjë më në Agjendën e Komitetit të Ministrave të Këshillit Evropian.

Ai ka folur edhe në lidhje me kushtëzimin e Kosovës nga Bashkësia Ndërkombëtare për antarësimin në Këshillin Evropian, ku Kosova duhet të formojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

Ai u shpreh se këtë çështje e sheh shumë të padrejtë.

“ Tek drafti unë kam dilemë dhe du me i thanë disa çështje, e para unë e shohë kushtin, kushtëzimin që e ka ba Bashkësia Ndërkombëtare e shohë tepër të padrejtë, se si janë sjellë me akaosovën në këtë formë e shoh tepër të padrejtë”, tha Tahiri.

Tahiri është shprehur se Kosova nuk mund të hyjë më në Agjendën e Komitetit të Ministrave të Këshillit Evropian.

“Qysh me hi, po nuk është aty me hi koperativa në Kërpimeh me i than shtine qaty. Ajo është e kryme, ka qenë takimi, ky është takimi i zëvendës ministrave, jo i zëvendësministrave qysh i njohim ne por ministrat përfaqësohen nga ambasadorët dhe quhen zëvendësministra. E kanë pas një takim të ngjashëm javën e kalume nuk e kanë mbyll takimin sikur që janë mbyll sot seancat parlamentare me pritë mos po bon diçka, e kanë mbyll takimin edhe ditën e mirë”, tha Tahiri.