Tadiq: Merkel ishte në “shok të plotë” kur ia refuzova kërkesat e saj në lidhje me Kosovën

E publikuar: 28/03/2024 09:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, tha se politika e tij për Kosovën ishte një politikë kompromisi, që do të thoshte se respektohet pala tjetër, por se nuk ka humbje në paqe të asaj që sipas tij Serbia nuk e humbi në luftë.

“Pas mandatit tim nuk kemi zgjidhje kompromisi, sepse Serbia për një dekadë në negociata po jep gjithçka dhe nuk po merr asgjë. Dorëzimi i interesave tona legjitime nuk është kompromis, as qëndrimi i Kurtit ndaj qytetarëve tanë dhe interesave tona nuk është kompromis. Shkëmbimi i ofendimeve, ofendimeve dhe shfaqjeve mediatike nuk është dialog”, tha Tadiq në një intervistë për Nedeljnik.

Në përgjigje të deklaratës se opinioni është i mendimit se ai humbi pushtetin për shkak të pozitës së tij të paraqitur para Angela Merkelit në Beograd 2021, Tadiq tha se kancelarja gjermane ishte “plotësisht e bindur se ai do të dorëzojë interesat serbe në atë takim, d.m.th. të gjitha kërkesat e saj”.

“Megjithatë, pritjet e saj erdhën për shkak të informacioneve të gabuara që ajo mori nga disa nga bashkëpunëtorët e mi, pa dijeninë time”, tha Tadiq, duke shtuar se Merkel ishte në “shok të plotë” kur ai refuzoi kërkesat e saj në lidhje me Kosovën.

Tadiq theksoi se “nuk e konsideron gabim që nuk është pajtuar me shfuqizimin e institucioneve tona në Kosovë për të qëndruar në pushtet dhe për të marrë mbështetjen ndërkombëtare dhe është e qartë se Vuçiq e ka parë si gabim dhe mësim”

“Pjesa e publikut tonë që e dorëzon Kosovën e sheh atë si një rrugë për të ardhmen dhe paqen e Evropës, por nuk e kupton se ndonjëherë ajo që sot duket si baza e paqes, mund të jetë arsyeja e luftës nesër”, paralajmëroi Tadiq.