Shala i PDK-së për rastin e Martin Berishajt: Pres transparencë në këtë kohë të kësaj Qeverie pa transparencë

E publikuar: 29/03/2024 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Për deputetin e PDK-së, Ferat Shalën i cili është edhe anëtar i komisionit të lartë cekur, intervistimi i Martin Berishajt nga Prokuria Speciale e Kosovës, është veprim që duhet të përshëndetët dhe se pret transparencë e poashtu edhe të zbulohet e vërteta.

‘’Veprimet e Prokurorisë i përshëndesim, besojmë në drejtësi, besojmë në zbardhjen e të vërtetës, të zbulohet e vërteta, të fitohet ligjshmëria, të fitohet transparenca, i duhet transparenca në këtë kohë të kësaj Qeverie pa transparencë. Duhet transparencë, jo vetëm të rasti Berishaj, por duhet transparencë edhe të rezervat shtetërore, ku sot e mbyllëm edhe formalisht punën në Komisionin Hetimor, si rezultat i sabotimit të shumicës parlamentare në Komision’’, thotë Shala i PDK-së për FrontOnline.

Deputeti Shala thotë se nuk pret asgjë më shumë se sa transparencë nga rasti Berishaj.

‘’Nuk pres asgjë më shumë se sa transparencën dhe të vërtetën nga rasti Berishaj’’.

Anëtari i këtij komisionit nga radhët e PDK-së, shprehet se jo vetëm me energji, por Prokuroria duhet të merret edhe me skandale tjera dhe në sektorët e tjerë, përfshirë edhe ata me tenderët njëburimorë.

‘’I duhet transparenca, pse nuk kemi blerje të rezervave shtetërore në vitin 2023 dhe në vitin 2024, pra skandalet jo vetëm në energji por në gjithë sektorët tjerë, duhet që Prokuroria e Shtetit të merret, sikurse qysh është çështja e tenderëve njëburimorë’’, thotë ai.