Shahini: Këtë vit janë mbyllur 20 mijë operatorë ekonomik dhe kanë mbetur papunë mbi 50 mijë punëtorë

19.03.2021 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shahini: Këtë vit janë mbyllur 20 mijë operatorë ekonomik dhe kanë mbetur papunë mbi 50 mijë punëtorë

Kryetari i AKB-së Agim Shahini ka bërë të ditura të dhënat e një raporti të brendshëm të kësaj organizate, ku flitet për dhjetëra mijëra biznese të shuara gjatë përiudhes së përballjes me pandeminë.

Shahini tha se sipas raportit që ata posedojnë gjatë këti viti në të gjithë Kosovën janë mbyllur mbi 20 mijë operatorë ekonomik dhe kanë mbetur të papunë mbi 50 mijë persona.

“Nëse flasim për statistika zyrtare mesatarisht në Kosovë brenda vitit regjistrohen mbi 8 mijë kompani.

Ky trend vazhdon që nga viti 2001, por rreth 2 mijë biznese nese mesatarisht mbyllen, por ne nuk duhet t’i besojmë shumë statistikave zyrtareve, sepse mbyllja dhe shurja është shumë me e madhe se sa ato zyrtare dhe sipas statistikave që ne i kemi marrë nga terreni, në Kosovë vetëm deri në muajn gusht kanë qenë mbi 10 mijë biznese të mbyllura dhe këto nuk do të thotë që kanë qenë zyrtarisht për shkak të procedurave të ngarkuara”.

“Kurse tash në këtë vit, kemi statistika, në krejt Kosovën janë mbyllur, kanë ndalur aktivitetin e vetë qoftë për shkak të krizës, qoftë për shkak të borxheve, në ATK, banka, qoftë në tatime të ndryshme janë mbi 20 mijë operatorë të ndryshëm ekonomik.

Kjo ka krijuar një papunësi të madhe që në shifra është mbi 50 mijë punëtorë që kanë mbetur pa punë” tha Shahini për dokumentarin “Expose”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë