Rusia njofton se Lavrov ka biseduar në telefon për “situatën në Kosovë” me Bërnabiqin, Daçiqin e Gjuriqin

E publikuar: 06/05/2024 22:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Lavrov ka biseduar në telefon për situatën në Kosovë, me kryetaren e Kuvendit të Serbisë, Ana Bërnabiq.

Në bisedë u përfshinë edhe ministri i Punëve të Brendshme serbe, Ivica Daçiq dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë.

Kjo u bë e ditur nga Ministria e Punëve të Jashtme ruse.

”Kishte unitet të vazhdueshëm në nevojën për t’u mbështetur në të drejtën ndërkombëtare dhe rezolutat themelore të Këshillit të Sigurimit të OKB-së 1031 dhe 1244.” – citon sputnik ministrinë ruse.

“Në frymën e partneritetit strategjik u diskutuan çështjet kyçe të bashkëpunimit dypalësh. U konfirmua vullneti i ndërsjellë për të forcuar bashkëpunimin dhe për të vazhduar dialogun në nivelin më të lartë dhe më të lartë, si dhe në një format ndërinstitucional.”

”U diskutuan problemet e punës së përbashkët në platformat shumëpalëshe, kryesisht në sistemin e Kombeve të Bashkuara.”

”U vërejt ngjashmëria e qasjes dhe dëshira e ndërsjellë për të vazhduar aktivitetet e koordinuara që synojnë zgjidhjen e çështjeve kryesore të agjendës ndërkombëtare. U shpreh qëllimi i të dyja palëve për t’i rezistuar përpjekjeve dashakeqe për të rishikuar ngjarje të caktuara historike në Ballkan. U theksua papranueshmëria e vendosjes së etiketave të politizuara për shtetet dhe popujt.” – thuhet në deklaratë.

Tutje specifikohet se biseda mes tyre është zhvilluar me iniciativën e pala serbe.