Rritja në tremujorin e tretë ngadalësohet në 4.9 %, pak më poshtë pritshmërive

19.10.2021 15:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rritja në tremujorin e tretë ngadalësohet në 4.9 %, pak më poshtë pritshmërive

Rritja ekonomike e Kinës në tremujorin e tretë u ngadalësua në 4.9 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vjetshme, pak më poshtë se pritshmëritë, treguan të dhënat nga Zyra Kombëtare e Statistikave të hënën.

Prodhimi i brendshëm bruto në periudhën korrik-shtator u ul nga 7.9 për qind që ishte në tremujorin e dytë, dhe krahasuar me 5.2 për qind sipas parashikimit të “Reuters”.

Ky ishte ritmi më i ngadalshëm që nga tremujori i tretë i vitit të kaluar, kur PBB-ja gjithashtu u rrit me 4.9 për qind, duke shënuar po ashtu një ngadalësim të mëtejshëm nga rritja e madhe prej 18.3 për qind në tremujorin e parë.

Në tre tremujorët e parë PBB-ja e vendit u rrit me 9.8 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, me një rritje mesatare dyvjeçare prej 5.2 për qind, sipas të dhënave të Zyrës Kombëtare të Statistikave.

Sipas industrive, në tre tremujorët e parë, vlera e shtuar e sektorit parësor pati një rritje vjetore prej 7.4 për qind, me një rritje mesatare dyvjeçare prej 4.8 për qind; industria dytësore u rrit 10.6 përqind, me një rritje mesatare dyvjeçare 5.7 për qind; dhe sektori tretësor pati një rritje prej 9.5 për qind, duke pasur një rritje mesatare dyvjeçare prej 4.9 për qind.

Shitjet me pakicë në tre tremujorët e parë u shtuan me 16.4 për qind, duke shënuar një rritje mesatare dyvjeçare 3.9 për qind.

Në tre tremujorët e parë, vlera e përgjithshme e importeve dhe eksporteve të mallrave u rrit me 22.7 për qind, nga të cilat eksportet u zgjeruan me 22.7 për qind dhe importet 22.6 për qind.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Jasharaj: Po flas nga autobusi Prishtinë – Pejë, paratë në bankë i ruaj për varrimin tim

Jasharaj: Po flas nga autobusi Prishtinë – Pejë, paratë në bankë i ruaj për varrimin tim

KESCO: Jemi duke importuar me çmime mbi 300 euro, po e faturojmë te konsumatorët për 60 euro

KESCO: Jemi duke importuar me çmime mbi 300 euro, po e faturojmë te konsumatorët për 60 euro

Miratohet buxheti për vitin 2022 – opozita e kundërshton, Murati e vlerëson të balancuar

Miratohet buxheti për vitin 2022 – opozita e kundërshton, Murati e vlerëson të balancuar

A do të ketë rritje çmimesh pas Vitit të Ri, flet Ramiz Kelmendi

A do të ketë rritje çmimesh pas Vitit të Ri, flet Ramiz Kelmendi

ATK-ja synon që deri në fund të vitit të grumbullojë 596 milionë €, rritet numri i punëtorëve të formalizuar

ATK-ja synon që deri në fund të vitit të grumbullojë 596 milionë €, rritet numri i punëtorëve të formalizuar

Bajrami: Qeveria të mos krekoset në fushatë për rritjen ekonomike, nuk ka merita

Bajrami: Qeveria të mos krekoset në fushatë për rritjen ekonomike, nuk ka merita

Edhe taksitë ilegalë shtrenjtojnë çmimin

Edhe taksitë ilegalë shtrenjtojnë çmimin

Edhe në qeverisjen e Albin Kurtit, KEK-u në fushatë hapë konkurs për 150 vende pune

Edhe në qeverisjen e Albin Kurtit, KEK-u në fushatë hapë konkurs për 150 vende pune

Çmimet globale të ushqimeve kanë arritur nivelin më të lartë të 10 vjetëve, thotë OKB

Çmimet globale të ushqimeve kanë arritur nivelin më të lartë të 10 vjetëve, thotë OKB

Rroga mbi 700 euro, kjo është puna më e paguar në Kosovë

Rroga mbi 700 euro, kjo është puna më e paguar në Kosovë

I kujt është faji për mungesën e energjisë?

I kujt është faji për mungesën e energjisë?

Biznesmeni kosovar i rrit pagat e punëtorëve për 5 për qind në kohë pandemie

Biznesmeni kosovar i rrit pagat e punëtorëve për 5 për qind në kohë pandemie

Sa kanë kosovarët para të kursyera nëpër banka

Sa kanë kosovarët para të kursyera nëpër banka

Ekonomia nuk është aq e thjeshtë, Qeveria nuk po di cilin drejtim ta ndjekë

Ekonomia nuk është aq e thjeshtë, Qeveria nuk po di cilin drejtim ta ndjekë

Miratohet projekt-buxheti për vitin 2022, Kurti premton mbi 100 milionë € për ushtrinë

Miratohet projekt-buxheti për vitin 2022, Kurti premton mbi 100 milionë € për ushtrinë