Regjistrimi i popullsisë – Kurti: Ky proces është vlerësuar me nota të larta nga ekipet ndërkombëtare

E publikuar: 25/05/2024 22:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se për 50 ditë me rradhë, rreth dy mijë e 600 regjistrues në 38 komuna të vendit, kanë mbledhur të dhëna të rëndësishme për politikat dhe strategjitë për dhjetë vitet e ardhshme.

“Nga aspekti profesional e teknik, procesi i Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave është vlerësuar me nota të larta nga ekipet monitoruese të organizatave ndërkombëtare partnere, UNFPA dhe UNECE”, ka thënë Kurti.

Kurti ka thënë se ndërkohë vlerësimet fillestare, sipas tij, tregojnë që përqindja e pjesëmarrjes së popullsisë dhe gjithëpërfshirja, është ndër më të lartat edhe në nivel ndërkombëtar.

Kreu i ekzekutivit kosovar është shprehur se shteti ynë ka kaluar “një test të rëndësishëm”.

“Shteti i Kosovës dhe qytetari i Republikës e kanë kaluar një test të rëndësishëm në organizimin dhe pjesëmarrjen në një ndër ndërmarrjet më të mëdha institucionale, që u përmbyll sot”, ka thënë tutje kryeministri.