Qeveria konfirmon se Kurti të enjten është në Mal të Zi për Samitin me liderët rajonalë dhe të BE-së

E publikuar: 13/05/2024 18:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Albin Kurti qe

Qeveria ka konfirmuar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të marrë pjesë në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian që mbahet këtë të enjtë në Kotor në Mal të Zi.

Zyra e Kryeministrit njoftoi se “liderët e vendeve të rajonit, përfaqësues të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara do të diskutojnë Planin e Rritjes për Ballkanin Perëndimor”.

Fjalimet hyrëse të Samitit do të jenë publike.

Gazeta Express të premtën publikoi agjendën e plotë të këtij samiti që mbahet më 15 dhe 16 maj.

Pjesëmarrës pritet të jetë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, komisioneri europian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varheley si dhe Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Europën dhe Euroazinë, Jim O’Brien.

Nga Kosova, përveç Kurtit në Samit do të marrë pjesë edhe zëvendëskryeministri për dialog, Besnik Bislimi si dhe kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna.