Prokuroria jep detaje për arrestimet “Subvencionet 2021”: 14 prej tyre zyrtarë të ministrisë së Bujqësi

30.06.2021 17:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prokuroria jep detaje për arrestimet “Subvencionet 2021”: 14 prej tyre zyrtarë të ministrisë së Bujqësi

Pas arrestimeve në Agjencinë për Zhvillim të Bujqësisë nga Policia e Kosovës, Prokuroria e Shtetit ka dhënë detaje rreth këtij aksioni. Prokurori Rafet Halimi, deklaroi se nga 21 personat e arrestuar 14 janë zyrtarë ku shumica prej tyre janë drejtorë.

“Në vazhdën e operacionit Prokuroria që në orët e hershme të mëngjesit kemi marrë një operacion të gjërë në Prishtinë, Podujevë, Pejë, Gjilan dhe Istog ku janë arrestuar 21 të pandehur për dhënie e marrje ryshfeti, keqpërdorim të detyrës zyrtare”.

“14 prej tyre janë zyrtarë në kudër të Ministriaë dhe disa zyrtar nga Komunat e Kosovës. Shumica prej tyre janë drejtorë. Prokurori ka prova të mjaftueshme se të pandehurit kanë kryer veprat penale dhe ndaj tyre brenda 24 orëve do të paraqitet kërkesa për paraburgim”.

U.d i departamentit për hetim, Arben Paçarizi, tha se kanë siguruar prova të mjaftueshme ndaj të dyshuarve.

“Operacioni i sotëm nga Policia e Kosovës është mbështetur më njësi të veçanta që ka zgjatë disa muaj. Në hetim është punuar dhe janë siguruar prova të mjaftueshme ndaj të dyshuarve. Kemi shikuar në 5 lokacione dhe kemi marrë prova relevante për rastin e mëtutjeshëm”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eurodeputetët miratojnë raportin: Këshilli i BE-së t’i liberalizojë vizat për Kosovën pa vonesa

Eurodeputetët miratojnë raportin: Këshilli i BE-së t’i liberalizojë vizat për Kosovën pa vonesa

Zyrtari i NATO-s: Do të vazhdojmë ta mbështesim dialogun Kosovë-Serbi

Zyrtari i NATO-s: Do të vazhdojmë ta mbështesim dialogun Kosovë-Serbi

Ministrja Donika Gërvalla njofton se sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës

Ministrja Donika Gërvalla njofton se sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës

Armend Muja: Rrogat e deputetëve janë shumë të larta krahasuar me standardin jetësor

Armend Muja: Rrogat e deputetëve janë shumë të larta krahasuar me standardin jetësor

Reuters shkruan për hallin me energji të Kosovës dhe Serbisë

Reuters shkruan për hallin me energji të Kosovës dhe Serbisë

Burgje me qira në Kosovë, Ministri danez jep detaje për negociatat me palën kosovare

Burgje me qira në Kosovë, Ministri danez jep detaje për negociatat me palën kosovare

Konjufca: Agim Bahtiri është akademik i kanalizimeve dhe i ujësjellësve

Konjufca: Agim Bahtiri është akademik i kanalizimeve dhe i ujësjellësve

Kurti, i vetëquajtur “i majtë”, paska vendosur t’ia mbulojë profitin dhëndrit të Erdoganit

Kurti, i vetëquajtur “i majtë”, paska vendosur t’ia mbulojë profitin dhëndrit të Erdoganit

Kriza energjetike, Qeveria kërkon miratimin e presidentes për një kredi

Kriza energjetike, Qeveria kërkon miratimin e presidentes për një kredi

Mund të sanksionohet, Dodik ironizon: Edhe ashtu, s’kam qenë në Gjermani qe 5 vjet

Mund të sanksionohet, Dodik ironizon: Edhe ashtu, s’kam qenë në Gjermani qe 5 vjet

PDK kërkon të shpallet gjendje emergjente e furnizimit me energji, Qeveria tërësisht e papërgatitur

PDK kërkon të shpallet gjendje emergjente e furnizimit me energji, Qeveria tërësisht e papërgatitur

Është koha që Qeveria të veprojë, situata mund të dalë nga kontrolli!

Është koha që Qeveria të veprojë, situata mund të dalë nga kontrolli!

Përgjegjës i LDK-së për dialogun, Haziri s’sheh zgjidhje të përhershme me Serbinë pa shkëmbim të territoreve

Përgjegjës i LDK-së për dialogun, Haziri s’sheh zgjidhje të përhershme me Serbinë pa shkëmbim të territoreve

Vuçiq thotë se e ka siguruar një ilaç kundër Covidit nga Amerika e që pak vende në Evropë e kanë

Vuçiq thotë se e ka siguruar një ilaç kundër Covidit nga Amerika e që pak vende në Evropë e kanë

Përfundon aksioni në Karaçevë, kështu duket tash zona e veprimtarive ilegale

Përfundon aksioni në Karaçevë, kështu duket tash zona e veprimtarive ilegale

“Ndihmë se po digjemi”, rrëfimi i Ali Ahmetit për bisedën me Muhamet Krasniqin e rastit Kumanova

“Ndihmë se po digjemi”, rrëfimi i Ali Ahmetit për bisedën me Muhamet Krasniqin e rastit Kumanova