Prifti pagëzoi për dekada me fjalë të gabuara, tani ata duhet ta përsërisin

15.02.2022 20:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prifti pagëzoi për dekada me fjalë të gabuara, tani ata duhet ta përsërisin

Një prift katolik ka dhënë dorëheqje pasi një hetim i kishës gjeti se performoi pagëzime të pavlefshme gjatë pjesës më të madhe të karrierës së tij mbi 20-vjeçare, ka thënë një tjetër kryepeshkopi i dioqezës së Phoenix, raporton CNN.

Prifti Andres Arango i cili performoi mijëra pagëzime, ka thënë: “Ne të pagëzojmë ty në emër të Atit dhe të Birit dhe të Shpirtit të Shenjtë”. Por, kryepeshkopi Thomas Olmsted shpjegoi fjalës “Ne pagëzojmë” duhet të ishin “Unë të pagëzoj”.

“Çështja me përdorimin e ‘ne’ është se komuniteti nuk pagëzon një person, është Krishti dhe vetëm ai që pagëzon”, ka thënë Olmsted.

Gabimi nënkupton se disa persona duhet ta përsërisin pagëzimin, sipas dioqezës.

“Më mërzit fakti që kam performuar pagëzim invalid përgjatë mandatit tim si prift duke përdorur vazhdimisht formulën e gabuar”, ka thënë Arango.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë