Për siguri më të mirë në komunitet mundësohet vetëm nga bashkëpunimi qytetarë-polici

16.12.2019 12:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për siguri më të mirë në komunitet mundësohet vetëm nga bashkëpunimi qytetarë-polici

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria e Policimit në Bashkësi dhe Preventivë dhe Komiteti Lokal për Siguri Publike (KLSP) nga komuna e Vushtrrisë, kanë mbajtur sot takimin e nëntëmbëdhjetë të Këshillit Ekzekutiv të Komiteteve Lokale për Siguri Publike.

Me këtë rast u tha se një bashkëpunim mes qytetarëve dhe institucioneve të sigurisë mundëson një siguri më të mirë në komunitet.

Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, Adrijana Hodziç, tha se krijimi i komiteteve lokale për siguri publike është në të mirë të qytetarëve dhe institucioneve lokale.

“Krijimi i këtyre mekanizmave lokale të sigurisë përfshijnë mekanizma gjithpërfshirëse që u mundësojnë kryetarëve të komunave të ndajnë informata të rëndësishme dhe të veprojnë për të luftuar krimin dhe ofruar siguri në komuna. MAPL monitoron këta këshilla dhe i mbikëqyrë. Inkurajojë që qytetarët të bashkëpunojnë me Policinë dhe komunat”, tha ajo.

Shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu, tha se krijimi i komiteteve lokale për siguri publike ka mbledhur anëtarë të të gjitha komuniteteve për të diskutuar për problemet e përbashkëta.

“Kemi arritur shumë në lëvizjen e KLSP-ve këtu në Kosovë. 71 KLSP janë në Kosovë, 590 anëtarë të 66 komiteteve tashmë janë trajtuar dhe kjo e ka rritur kapacitetin e këtyre lidhur me sigurinë, rendin dhe ligjin. Në shumë raste krijimi i komiteteve lokale të sigurisë kanë mbledhur anëtarë të komuniteteve të ndryshme etnike për të folur dhe për të biseduar problemet e përbashkëta. Ky ndërtim i mirëbesimit nuk duhet të nënvlerësohet”, tha ai.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm për Operativë në Policinë e Kosovës, Samedin Mehmeti, tha se si polici objektiv kryesor e kanë parandalimin e krimit në bashkëpunim me qytetarët.

“PK është e përkushtuar që çdo qytetarë ta ndjejë vetën të sigurt në Kosovë. Të gjithë ju jeni pjesë e ofrimit të sigurisë, të gjithë ne kemi obligime në ofrimin e sigurisë. Një nga problemet kryesorë që përballet çdo shtet e edhe Kosova është parandalimi i krimit, e një nga objektivat e PK është bashkëpunimi me qytetarët për parandalimin e krimit. Vet fakti se janë 71 këshilla të sigurisë na ndihmon”, tha ai.

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, tha se komunat në përgjithësi ballafaqohen me shumë sfida kur është në pyetje siguria publike në komunitet.

“Bindja ime si kryetar është se komunat në përgjithësi ballafaqohen me shumë sfida kur është në pyetje siguria publike në komunitet. Komunat e Kosovës nuk janë të përgatitura të ballafaqohen me sigurinë publike. 71 komitete në gjithë Kosovën, dy në Vushtrri, është hapi i duhur që të jemi të angazhuar për sigurinë në komunitet”, tha ai.

Tahiri premtoi se Komuna e Vushtrrisë do të ndajë buxhet për të përkrahur projektet e komitetit lokal të sigurisë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

Haziri: Fluidi ka ndërtuar perandori të prodhimit në Kosovë e rajon

Haziri: Fluidi ka ndërtuar perandori të prodhimit në Kosovë e rajon

Pensionistët duan ndryshim të politikave pas 17 tetorit!

Pensionistët duan ndryshim të politikave pas 17 tetorit!

Reagon Këshilli i Prindërve të Prishtinës: Mësimi të nis më 27 shtator, shtyrja e mëtejme e papranueshme

Reagon Këshilli i Prindërve të Prishtinës: Mësimi të nis më 27 shtator, shtyrja e mëtejme e papranueshme

Osmani takon Borrellin: Kosova ka zbatuar marrëveshjen për targat, BE të gjykojë Serbinë

Osmani takon Borrellin: Kosova ka zbatuar marrëveshjen për targat, BE të gjykojë Serbinë

Konjufca takon Nikollën: Jemi një komb e dy shtete

Konjufca takon Nikollën: Jemi një komb e dy shtete

Investimet nga diaspora, shembull për zhvillimin ekonomik

Investimet nga diaspora, shembull për zhvillimin ekonomik

SBASHK-u thotë se mësimi duhet të fillojë të hënën

SBASHK-u thotë se mësimi duhet të fillojë të hënën